Yılın İlk Çeyreğinde Altın Alım Rekoru Türkiye'nin Oldu!

Dünya Altın Konseyi verileri tarafından hazırlanan rapora göre 2020 yılının ilk üç aylık çeyreğinde en fazla altın alımı gerçekleştiren ülkenin Türkiye olduğu belirlendi. Listede altın alım miktarı ile fark attığı belirlenirken, birinciliği geçtiğimiz yılda elden bırakmadığı öğrenildi.

Yılın İlk Çeyreğinde Altın Alım Rekoru Türkiye'nin Oldu!

Her yıl yapılan altın değerlendirmesine göre, yılın ilk çeyreğinde dünya çapında en fazla altın alımı yapan ülkenin Türkiye olduğu belirlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yılın sadece ilk üç aylık döneminde 72,7 ton ağırlığında altın alımının gerçekleştirildiği raporlandı. Bu sistem çerçevesinde dünyanın en fazla altın alımı yapan merkez bankası olarak belirlendi.

Merkez Bankalarının toplam Altın Alımı 145 Ton Oldu

Dünya Altın Konseyi tarafından altın alımı hakkındaki tüm süreç detaylı biçimde paylaşıldı. Türkiye sıralamada birinci sırayı aldı. Ardından 28 tonla sıralamayı Rusya takip etti. Birleşik Arap Emirlikleri 7 ton alımla 3. Sırada yer aldı. Listenin 4. Sırasında 6.8 tonla Hindistan aldı. 2.8 tonla Kazakistan ve ardından 2.2 tonla Özbekistan takip ediyor. Merkez Bankalarının almış olduğu toplam altın miktarının ise 145 ton olduğu belirlendi.

Altının Bu Kadar Tercih Edilmesinin Nedeni Ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bu rekorun ikinci kez ele alındığı ifade ediliyor. 2019 yılı verilerine bakıldığı zaman yine ilk sırayı Türkiye’nin aldığı görülmüştü. Ekonomistlere göre altının bu kadar çok tercih edilmesinin ve altın fiyatlarının bu kadar yükselmesinin altındaki asıl nedenin, piyasalarda meydana gelen belirsizlik, Türkiye S-400 ve Halkbank davasından kaynaklı olan problemler sebebiyle yaptırım uygulanma ihtimali olarak ifade ediliyor. Altın bu süreçte güvenli liman olarak görülürken yatırımcıların ilgisi ile karşılanıyor.  

Yorumlar (0)