Yılın İlk Karı Yolda! Doğalgaz Masraflarını Azaltmanın 7 Yolu, Faturalar Düşecek

Soğuk havalar etkisini hissettirmeye başlayacak.

Yılın İlk Karı Yolda! Doğalgaz Masraflarını Azaltmanın 7 Yolu, Faturalar Düşecek

Soğuk havalar etkisini hissettirmeye başlayacak. Önümüzdeki günler için çok sayıda şehir için yağış uyarısı yapılırken vatandaşların en önemli sorunlarının başında faturalar yer alıyor. Pandemi sürecinin etkisi ve enflasyon oranları nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar tasarrufu faturalardan yapmayı ümit ediyorlar. Vatandaşların en fazla tasarruf sağlayabilecekleri faturaların başında ise doğalgaz geliyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle çok sayıda vatandaş doğalgaz kullanımına başlamadı. Ancak son yapılan uyarılarda yurdun büyük bir bölümü yağışlı havaların etkisi altına girecek. Şehir merkezleri için de ilk kar yağışı uyarısı yapıldı. Havaların artık daha serin olacağı bir döneme girilirken doğalgaz kullanımları da artacak. Vatandaşlar kış dönemini en düşük mali hasarla atlatmak için ise fatura tasarrufuna yönelecekler. DOĞALGAZ FATURASINDA TASARRUF YAPMANIN 7 YOLUUzmanların doğalgaz kullanımına ilişkin ilk değerlendirmelerinden birisi standart oda sıcaklığının bir derece düşürülmesi oluyor. Fatura tasarrufunda bulunacak olan vatandaşlar normal doğalgaz kullanımlarında bir derecelik bir indirim yapmaları durumunda yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelecek. Örneğin sıcaklığı 23 dereceden 22 dereceye düşürmek, yüzde 10 daha az doğalgaz kullanımı demek. 

Cam ve kapılarda ısı tasarrufu yapmak diğer bir önemli tasarruf yolu. Isı kaybının en önemli nedenlerinden birisi cam ve kapılardır. Cam ve kapıların bakımlarının yapılması, doğalgaz kullanımı sırasında kapıların alt boşluklarının kapatılması, camlara ısı bandı kullanılması gibi etmenler çok ciddi ısı tasarrufu sağlayacaklar. 

Radyatörün önünün açık ve ısı yayılımını iyi yapıyor olması. Radyatörlerin etrafı boş olmalıdır. Böylece ısı hızla odaya dağılabilir. Kaplamalar, önünde duran mobilyalar veya uzun perdeler ısı yayılımına engel olabilir ve daha yüksek fatura anlamına gelebilir. Geceleri perdeleri kapatmak, panjurları kapatmak ısı kaybının önlenmesinde etkili olacaktır. Bir diğer ısı tasarrufu yöntemi de kapıların kapalı olması. Doğalgaz kullanımı sırasında odalar arasında açık olan kapıların kapalı olması ıs kaybının önüne geçecektir. Uzun süreli tasarruf yöntemlerinde bu uygulama faturalara yansıyacaktır. 

Geceleri sıcaklığı 5 derece azaltın: Kışın ısı tasarrufu yaparken başlangıç olarak; ortam sıcaklığının evde bulunulmadığı ve uyku süresince, normal sıcaklıklardan da düşük ayarlanması gerekiyor.Isı yayılımı ve ısının korunması adına yapılacak bu işlemlerin ardından vatandaşların kendilerine yönelik uygulayabilecekleri yöntemler bulunuyor. Bunların ilki giyimin kış mevsimine göre olması. Örneğin kalın yerine kat kat giyilmesi daha sıcak tutacaktır. Her bir giysi katı arasında sıcak hava dolaşıp sizi sıcak tutar. Diğer bir uzman tavsiyesi ise yünlü giysiler. Yünlü kıyafetler sıcaklığın vücutta kalmasını sağlar. Emlak365.com


Yorumlar (0)