16 Ağustos 2018 Perşembe 10:28 | Güncelleme: 16 Ağustos 2018, 10:45
Yıllık İzin Hakkı İçin Yargıtay Emsal Kararı Çalışanları Üzdü!

Çalışanlarla işverenlerin en fazla karşı karşıya geldiği konuların başında yıllık izin konusu geliyor. Yıllık izin süresi kadar yıllık iznin kullanılacağı tarihte tartışmalara neden oluyor. 

İşverenler kendi iş takvimlerine göre çalışanlarının izin tarihlerini ayarlamak isterken çalışanlar ise kendi belirledikleri tarihlerde izin yapmak istiyorlar. İşte bu çok tartışılan konu hakkında Yargıtay milyonlarca çalışanı yakında ilgilendiren son derece tartışmalı bir karara imza attı. 

Yargıtay Karar Verdi, Çalışanlar İşverenin Takvimine Uyacak 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından verilen emsal karar ile beraber bundan sonra çalışanlar kendi istedikleri tarihte değil işverenin belirlediği tarihler arasında tatile çıkacaklar. Yıllık izin hakkı işverenin insiyatifi altındadır denilerek verilen kararda bir önceki işverene söyleyerek tatil rezervasyonu yaptıran işçi işyerinin el değiştirmesinin ardından rezervasyon yaptırdığı tarihte tatile çıkamayacağı yönündeki uyarı ile şok yaşadı. 

İşçi işverenlerin aynı olduğunu sadece kağıt üzerinde işyerinin el değitirmiş gibi gösterildiğini iddia ederek işten ayrıldı ve tazminat almak için mahkemeye başvurdu. Yerel mahkeme işçi lehine karar verirken işveren konuyu bir üst mahkemeye taşıdı ve emsal bir karar çıkmasını sağladı. 

İşçinin Tatil Hakları İçin Emsal Karar Çıktı 

"Davalı taraf, yıllık izin kullanma zamanını belirlemenin işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğunu, ihbar öneli verilmeden davacı işçi tarafından iş akdinin haksız olarak feshedildiğini savunmuştur. Yıllık ücretli iznin kullandırılmasının şekil ve zamanı işverenin yönetim hakkı kapsamında işverenin insiyatifindedir.

İş sözleşmesi, personel yönetmeliği, TİS gibi taraflarca belirli tarih ve şekiller kararlaştırılmamış ise işçinin ne zaman ücretli izne çıkarılacağını belirleme yetkisi işverene aittir. Bu kapsamda yıllık ücretli izinlerin kullandırılmaması kural olarak işçiye haklı fesih imkanı vermez. Ancak işveren bu yönetim hakkını diğer hususlarda olduğu gibi iyi niyet kuralları içerisinde kullanmak zorundadır.

Somut uyuşmazlıkta Mahkemece, yıllık izin kullandırılmamasının İş Kanunu'nda sayılan haklı nedenle fesih sebepleri arasında yer almadığı ve bu nedenle davacı işçi tarafından gerçekleştirilen feshin haksız olduğu gerekçesiyle davacının kıdem tazminatı talebi reddedilmiş ise de, verilen karar eksik inceleme ve araştırmaya dayanmaktadır.

Mahkemece; davalı işyerindeki izin uygulamasının nasıl olduğu araştırılmalı, davacının fesih bildiriminde belirtilen ilgili yıllık izin belgeleri istenmeli, otel rezervasyon ve ödeme belgeleri davacıdan istenmelidir. Davacının ne zaman yıllık izin talep ettiği, davalı tarafından yıllık izin verilip verilmediği hususları tespit edildikten sonra güven teorisi de dikkate alınarak varılacak sonuca göre asıl dava ve karşı dava hakkında bir karar verilmelidir. Eksik inceleme ve araştırma ile yazılı şekilde karar verilmesi hatalıdır. Hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.