EKONOMİ

Yüksek Emekli Maaşı Almak için Yapılması Gerekenler

SGK'dan yüksek emekli maaşı almak için ne yapılması gerekiyor? Çalışanların maaşlarını artırmak için yapması gerekenler neler? SGK Uzmanı yüksek emekli maaşı alabilmek için yapılması gerekenleri aktardı.

Çalışma hayatında yer alan milyonlarca vatandaşın ortak amacı, yaşlandıklarında emekli olabilmek. Çalışanların emekli olmalarını istemelerinde en önemli amaç ise düzenli maaş, sağlık hakları ve diğer etmenler. Emeklilik için en önemli konu başlıklarından bir tanesi ise emekli maaşı.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların ödemiş oldukları prim esasınca bir emekli maaşı belirliyor. Yüksek emekli maaşı almak isteyenler ise SGK’ya ödenen primleri yüksek tutardan ödemek zorundalar. Ancak Türkiye’de 7 milyondan fazla çalışan asgari ücret üzerinden maaş alıyor ve sigortasını bu düzeyden yatırıyor. Asgari ücretle çalışanlar en alt ödeme tutarından prim ödedikleri için yaşlandıklarında düşük maaş alacaklar. Peki çalışanlar yüksek maaş almak için neler yapabilir? İşte yanıtı.

SGK Uzmanından Yüksek Emekli Maaşı Açıklaması

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Bu kapsamda bir çalışan kendisine ait bazı bilgileri vererek ne zaman emekli olabileceğini sordu. Çalışan sorusunun devamında ise emekli maaşının yüksek olması için ne yapması gerektiğini Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu’ya yöneltti.

Erkek çalışan SGK Uzmanı Sarısu’ya “Babam da hep asgari ücretten yatırmış, şu an 2.460 TL maaş alıyor. Dayım İBB’den emekli oldu, 6.400 TL maaş alıyor. Emekli olunca yüksek maaş almam için ne yapmam lazım?” sorusunu sordu.

Ekrem Sarısu kendisine ait köşesinde çalışanın hangi durumlarda yüksek maaş alabileceğini açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mevzuatına ilişkin bilgi veren Ekrem Sarısu yanıtında “Emekli aylığını; çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı birlikte belirliyor. Bu açıdan emekli aylığının yüksek olması için prim gününün fazla olmasının yanında, üstünden prim hesaplanan kazanç tutarının da yüksek olması gerekiyor.

Emekli olana kadar yüksek kazanç üstünden ödeyebiliyorsanız, prime esas kazancın tavan tutarı (bugün için 26.831,40 TL) üstünden veya tavana yakın bir kazanç tutarı üstünden prim ödemelisiniz.” bilgilerini verdi. Bu soru ve yanıtı kapsamında emekli hayatında yüksek maaş almak isteyenlerin primlerini üst seviyeden ödemeleri gerekiyor. Ödenen primler yaşlılıkta SGK’dan alınacak aylığın tutarını belirleyecekler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir