Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? 7 Formülle Maaşınızı Yükseltin

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? Emekli maaşının artırılması için yapılması gerekenler neler? Aylık emekli maaşını artırmanın formülleri neler? Yaşlandığınızda daha yüksek maaş almak isteyenlerin yapması gerekenler.

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? 7 Formülle Maaşınızı Yükseltin
Yüksek emekli maaşı almak isteyenlerin bazı uygulayabileceği yöntemler bulunuyor. Emekli maaşı bağlanmasında etkili olan etmenlerin değiştirilmesi sonrası aylık ödemelerin daha yüksek alınması mümkün. Yaşlandıklarında daha yüksek maaş almak isteyenlerin uygulamaları gereken tüm işlemleri ve yapılması gerekenler haberimizde.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK MÜMKÜN

Çalışanların bilmeleri gereken en önemli noktalardan bir tanesi emekli maaşının belirlenmesinde her detayın çok önemli olduğu.

Yüksek tutardan prim ödemenin dışında yüksek emekli maaşı almak isteyenler için emeklilik dilekçesinin yılın hangi ayında verildiği gibi küçük detaylar bile oldukça önemlidir. Sigortalı olunan tarihlerde emeklilik maaşları hesaplaması değişiklik gösterir. Bu kapsamda sigortalı olunan süre, yıllar emekli maaşının belirlenmesinde oldukça önemlidir.Emekli Maaşı Hesaplamasında Temel Etmenler

Emekli aylıkları bilindiği üzere çalışma hayatında yer alanların kendi durumlarına göre farklılık gösterir. Burada çalışanın iş dünyasında kaldığı süre, sigorta türü, sigorta statüsü, yaşı, hangi yıllar arasında sigortalı olduğu, prim gün sayısı, prim ödemelerini gerçekleştirdiği tutar maaşların belirlenmesinde temel etmenlerdir.

Ancak emekli maaşının en önemli etmen brüt maaş tutarıdır. Brüt maaşın yani prime esas kazancın yüksek olması, emekli aylığının da yüksek olmasını sağlar. Öyle ki brüt maaşı yüksek prim gün az olan bir çalışanın alacağı emekli maaşı, brüt maaşı düşük prim gün sayısı çok olan bir çalışandan daha fazla maaş alabilir.

EMEKLİ MAAŞINI ARTIRMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER?

Yaşlılıkta alınacak emekli maaşının tutarı iyi bir yaşlılık ve yaşam oldukça önemli olmaktadır. Bu kapsamda çalışma hayatında yer alanlar gelecek planlamalarını yüksek emekli maaşı üzerinden yapmak istiyorlar. Bunun için ise çalışanlar bazı formüllerden faydalanalabilirler.İşte Yüksek Emekli Maaşı Almak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

* Emeklilik dilekçesinin enflasyon zamlarından sonra verilmesi, emekli maaşını yükseltir.

* Belirli bir yaştan sonra çalışmaya devam edildiğinde, emekli maaşı daha yüksekten hesaplanır.

* Bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olanların emekli aylıkları daha fazla olur.

* Bağlı bulunulan sigorta koluna göre emekli maaşının hesaplanması farklılık gösterir.

* Tavan tutardan borçlanmak emekli maaşının yükselmesini sağlar.

* Prim gününü dolduranlar çalışma hayatında yer almaya devam ederlerse maaşları artar.

Emeklilikten Önceki 3.5 Sene

Çalışanlar emekli olmadan önceki son dönemi yüksek prim ödemesiyle tamamlarlarsa maaşları yüksekten ödenir. Bu kapsamda emeklilikten önceki 3.5 sene prim ödemeleri tavandan yapılırsa maaşlar artar.
Yorumlar (0)