Yüksek Faize Karşı Yeni Hamle! Faizsiz Borçlanma Sistemi Geliyor

Son dönemde yine yükselişe geçen faiz oranları vatandaşları olduğu kadar üreticileri ve esnafı da olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Yüksek Faize Karşı Yeni Hamle! Faizsiz Borçlanma Sistemi Geliyor

Son dönemde yine yükselişe geçen faiz oranları vatandaşları olduğu kadar üreticileri ve esnafı da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Faizsiz finansman sistemi geliyor!

Hem yatırımın hem de üretimin bir numaralı düşmanı olarak kabul edilen yüksek faiz oranları kredi çekmek isteyen vatandaşlar kadar ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık eleştirdiği yüksek faizler için yeni çözüm arayışları devam ederken ortaya atılan son proje ise "Faize Karşı Karz-ı Hasen" projesi olarak öne çıktı. Karz-ı Hasen Ne Demek?Faize karşı geliştirilen yeni sistemin adı olarak açıklanan Karz-ı Hasen "Güzel Borç" anlamına geliyor. Allah rızası gözetilerek verilen ödünç para olarak ta anılan bu para sıkıntıda ve darda olan kişilere verilen faizsiz borç para anlamında kullanılıyor. Sistemde kişi altın, döviz ya da TL olarak borcunu geri ödüyor. Geri ödeme konusunda kişinin kullanacağı yöntemi borçlanırken kullandığı tercih belirliyor. Yani döviz ile borç olan döviz ile, Türk Lirası olarak borç alan kişi de Türk Lirası olarak borcunu geri ödüyor. Karz-ı Hasen Çalıştayı DüzenlendiKonu hakkında çalışmalar devam ederken projeye dikkat çekmek ve kamu oyunu bilgilendirmek amacı ile Karz-ı Hasen Çalıştayı düzenlendi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) iş birliğinde düzenlenen çalıştay üniversite bünyesindeki Uluslararası İslam ve Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapıldı. Faizsiz Finansın Özü Faizsiz Borç Vermektir! Çalıştayda söz alan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Faizsiz finansın özü, faizsiz borç vermektir. Enflasyonun olmadığı bir ortamda, mükemmel işleyen bir sistem. Bu sistem kapitalizme meydan okuyacak bir sistemdir” açıklaması ile yeni sisteme dikkat çekerken şu anda iş dünyasının önündeki en büyük engelin yüksek faiz oranları olduğunun altını çizdi. Faizsiz finansman modelleri üzerine yapılan oturumda konuşan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süleyman Kaya, “Karz-ı Hasen’i uygulanabilir hale getirmeliyiz. Bireysel olarak Karz-ı Hasen verme toplumumuzda çok azaldı. Bir takım kurumlar üzerinden bu müesseseyi yaşatabiliriz” diyerek görüşlerini bildirirken sistem üzerinde çalışmaların süreceği ve yasal düzenlemlerin yapılması için gerekli başvuruların devam ettği dile getirildi. Emlak365.com
Yorumlar (0)