Yüksek Gelen Elektrik Faturalarını Yarı Yarıya Düşüren Yöntem

Evde vakit geçirilen zamanın artması en fazla elektrik faturalarına yansıdı. Son aylarda elektrik faturaları kış dönemininde etkisiyle yükseldi. Yükselen faturaları birkaç basit yöntemle düşürebilirsiniz. İşte elektrik faturalarını düşürmenin yöntemleri.

Yüksek Gelen Elektrik Faturalarını Yarı Yarıya Düşüren Yöntem

Elektrik faturaları ailelerin en fazla gider ayırdıkları kalemlerin başında gelmeye başladı. Koronavirüs salgını kapsamında alınan kısıtlama kararları, sokağa çıkma yasağı önlemleri vatandaşların evde çok daha fazla vakit geçirmelerine neden oldu. Sürekli evde olan vatandaşların en fazla elektrik faturaları yükseldi. 

ELEKTRİK FATURALARI NASIL DÜŞER?

Yüksek gelen elektrik faturalarına ilişkin uzmanlar bazı teknikler üzerinde duruyorlar. Bu teknikler ile vatandaşların faturalarında yüzde 20 ile yüzde 50 oranında tasarruf sağlayabileceğini ifade eden uzmanların ilan ettikleri o yöntemler şöyle;

1-) Elektrik faturlarında tasarruf amacıyla yapılacak ilk adım fişlerde takılı cihaz olmaması. Şarz cihazı, televizyon gibi elektronik eşyalar gece prizlerde kalmaları durumunda küçük miktarda da olsa elektrik harcanmasına neden olur. 

2-) A sınıfı ev eşyaları büyük avantaj sağlayacaktır. Elektrikli ev eşyalarında A sınıfında bulunan yanı çok az enerji ile çalışan cihazlar etrcih edilmelidir. Bu tür ürünler diğer cihazların kullanımına göre yüzde 10'dan daha fazla elektrik tüketimi sağlamaktadır. 

3-) Bir diğer önemli etmen tassarruflu ampuller. Pandemi ile birlikte daha çok yanmaya başlayan ampuller, elektrik giderinin ciddi bir bölümünü oluşturur. Evlerde tasarruflu ampul kullanılması bu gideri düşürecektir. Ayrıca tüm odaların ışıkları aynı anda açık olması. Sadece kullanılan odaların ışıkları kullanılırsa etkiyi faturalarınızda hissedeceksiniz.

4-) Ütüye dikkat. Ütü çok fazla elektrik tüketen cihazlardan birisidir. Bu yüzden çamaşırların ütülenmesi toplu halde yapılırsa bu durum faturalara yansır. 

5-) Çamaşırları parça parça yıkamayın. Toplu halde ve en az seferde çamaşır yıkamak elektrikte tasarruf sağlayacağınız bir diğer alan olacak. 

6-) Kombilerde elektrik kullanılır. Ayrıca çoğu vatandaş kombinin yanında elektrikli ısıtıcılar kullanmaktadır. Bir kez yaptırılacak iyi bir ısı yalıtımı her ay düzenli tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Emlak365.com