Yükselen Araç Fiyatları Sonrası Vatandaş Pes Etti, Bekle Gör Hamlesi ile Fiyatı En Çok Düşen, Dibi Gören Araba Modelleri Açıklandı!

2021 yılında ÖTV zammı, MTV düzenlemesi ve pandemi nedeni ile fiyatlarda yeni yükseliş trendi bekleyen araç fiyatları hızlı düşüşünü sürdürüyor. Açıklanan yeni liste ile beraber fiyatı en çok düşen ve dibe vuran araç modelleri ilan edildi. 2021 yılında araç fiyatları ne olur, ikinci el araba fiyatı düştü mü, ne zaman düşer, sıfır araç fiyatlarında son durum ne, araç piyasasında beklentiler ne yönde, araç fiyatlarına zam var mı?

Yükselen Araç Fiyatları Sonrası Vatandaş Pes Etti, Bekle Gör Hamlesi ile Fiyatı En Çok Düşen, Dibi Gören Araba Modelleri Açıklandı!

2020 yılında pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran araç piyasası büyük bir şok etkisi yaratmış, hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları inanılmayacak fiyatlara yükselerek büyük dikkat çekmişti. 

Sıfır araç üretiminde pandemi nedeni ile üretime zorunlu olarak ara verilmesinin ardından bazı modellerde ikinci el araç fiyatları, sıfır araç fiyatlarını geride bırakarak eşine zor rastlanır durumlar yaşanmıştı. 

VATANDAŞ YÜKSELEN FİYATLARDAN PES ETTİ, BEKLE GÖR HAMLESİ ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ! 

Yükselen araç fiyatları sonrasında vatandaş artık pes ederek beklemeye geçiş yapmıştı. Vatandaşın bekle gör hamlesi ile beraber araç piyasasında oluşan yoğun talep bir anda kırılırken vatandaşın bu hamlesi fırsatçıları boşa çıkardı. 

Koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşın hastalık kapma korkusu ile toplu ulaşımdan uzaklaşarak binek araçlara yönelmesi fiyatları da olumsuz etkilemişti. Pandemi döneminde sınırlı olan araç üretimi yoğun talep ile karşılaşınca rekor fiyat ile araç fiyatlarına zam üstüne zam yapılmıştı. 

FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ARABA MODELLERİ HANGİLERİ OLDU?

Ford Fiesta 

Renault Megane 

Hyunda İ10 

Nissan Micra 

Fiat Linea 

Alfa Romeo

Renault Clio 

Toyota Corolla Sol 

Fiat Punto 

Peugeot 206

ARAÇ FİYATLARI 2020 YILINDA NEDEN YÜKSELDİ, 2021 YILINDA NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞÜŞE GEÇTİ?

2020 yılında pandeminin patlak vermesinin ardından sıfır araç üretimi durma noktasına gelmiş, yaşanan tedarik sorunları ve pandemi nedeni ile fabrikaların 3-4 ay boyunca üretimini durdurmas sıfır araç stok sorunu yaşanmasına neden olmuştu. 

Ardından kamu bankaları tarafından başlatılan 0.49 araç kredisi kampanyası ve vatandaşın pandemi nedeni ile toplu ulaşımdan uzaklaşarak araba satın almaya başlaması ile sıfır araçlar yoka düştü. Piyasada sıfır araç bulmak zorlaşırken araba bayileri tarafından 4 aya kadar uzayan bekleme tarihleri verilmeye başlanması ile beraber bu seferde 2.el araç fiyatları tırmandı. 

Vatadaşın fiyatına bakmadan sadece virüsten korkarak araç almaya başlaması ile beraber bazı araba modellerinde ikinci el araç fiyatları sıfırları bile geride bırakmıştı. Euro kuru ve enflasyon fiyatlarında yaşanan yükseliş ile araç fiyatları daha da yükselmişti. 

Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından koronavirüs salgını nedeni ile zorunlu kısıtlama kararlarının yeniden hayata geçirilmeye başlamasının da etkisi ile vatandaş yeniden eve dönüş yapınca araçlara olan talep azaldı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının başlaması araç pazarlarını boşaltırken fiyatlarda düşüş olacağı beklentisi de fiyatları aşağıya çekti. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)