Yükselen Dolar Kuru ve Enflasyon Bankaların Faiz Oranlarını Nasıl Etkiler, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi, Yükselecek Mi?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş enflasyon rakamlarına da olumsuz yansırken yaşanan bu yükseliş bankaların kredi faiz oranlarını da etkiledi. Peki, bankaların kredi faiz oranları düşecek mi, yükseldi mi, yükselir mi, yükselecek mi, konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi çekmek isteyenler ne yapmalı?

Yükselen Dolar Kuru ve Enflasyon Bankaların Faiz Oranlarını Nasıl Etkiler, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi, Yükselecek Mi?

Dolar kurunun hızla yükselmesinin ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrildi. Daha öncede piyasada kur şoklarının yaşandığı tarihlerde bankalar hızlı bir şekilde faiz yükselttikleri için tepki çekmişlerdi.

BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ YÜKSELDİ!

 Ne yazık ki Ağustos ayının sonundan itibaren Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılması ile beraber kredi faiz oranları yükselişe geçmişti. Ağustos ayında başlayan yükseliş Eylül ayında hızını arttırdı. Yapılan güncellemeler sonrasında Ağustos ayı başında yüzde 0.64 seviyesine kadar çekilen konut kredisi faiz oranı yüzde 1.15 seviyesine fırlarken ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları da hızlı yükseldi. 

FAİZLERDE İNDİRİM BEKLENMİYOR, AKSİNE YÜKSELİŞ SÜREBİLİR! 

Ekonomistler mevcut konjüktür içerisinde kredi faizlerine bir indirim yapılamayacağını belirtirken aksine faiz oranlarında yükseliş yaşanabileceğine işaret ettiler. 

Kredi faiz oranları için büyük öneme sahip olan Merkez Bankası Politika Faiz Oranı için Eylül ayı toplantısına sayılı günler kala dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrası Merkezin faiz yükseltmesi ihtimali artıyor. 

24 Eylül 2020 tarihinde yani önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılacak olan toplantıda şu anda yüzde 8.25 olarak uygulanan politika faiz oranının yükseltilebileceği belirtiliyor. 

Bu yönde bir karar çıkması halinde ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarındaki yükseliş daha da hızlanacak. Zaten Merkez Bankası uzun süredir örtülü faiz artışları ile bankalara vermiş olduğu ucuz fonlama desteğini kesmiş, bu da kredi paketlerinde faizlerin son derece sert yükselmesini tetiklemişti. 

Emlak365.com