Yunanistan Yurtiçi Hasılası Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından paylaşılan veriler ile ülkede ithalat ve ihracat oranlarının düşmesine paralel olarak Yunanistan Gayrisafi Yurtiçi Hasıla miktarında yüzde 8,2’lik bir azalma görüldüğü açıklandı.

Yunanistan Yurtiçi Hasılası Değer Kaybetmeye Devam Ediyor
Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından paylaşılan veriler ile ülkede ithalat ve ihracat oranlarının düşmesine paralel olarak Yunanistan Gayrisafi Yurtiçi Hasıla miktarında yüzde 8,2’lik bir azalma görüldüğü açıklandı. 2019 yılında 183,6 milyar avro olarak açıklanan Gayrisafi Yurtiçi Hasıla yaşadığı kayıp sonrası 2020 yılında 168,5 milyar avro olarak belirlendi.

Kamu Harcamalarındaki Artış Dikkat Çekti

İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler arasında yurtiçi hasılanın miktarındaki değişimin yanında Yunanistan tarafından yapılan ithalat ve ihracat oranlarına da yer verildi. 2020 yılında Yunanistan tarafından gerçekleştirilen ithalat ve ihracat oranları 2019 verileri ile karşılaştırıldığında mal ve hizmet ihracatı yüzde 13,4 azalma gerçekleşirken,  ithalat oranlarında yüzde 9,5’lik azalma yaşandığı ortaya çıktı. ELSTAT, tarafından paylaşılan verilere göre Yunanistan’da ailelerin tüketim harcamalarında da yüzde 5 azalma yaşandı. Paylaşılan veriler aşağı yönlü bir grafik ortaya koyarken Yunanistan’da kamu harcamalarındaki yükselen oranlar dikkat çekti.  2020 kamu harcamaları oranında yüzde 2,7’lik artış yaşandığını açıklandı.

Turizm Büyük Ölçüde Etkilendi

Yunanistan İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklama üzerine uzmanlar azalmalara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ülke gelirinin büyük kısmının turizm sektöründen sağlandığına vurgu yapıldı. Covid-19 salgınının tüm sektörleri etkilediğini belirten uzmanlar, en fazla zararın turizm sektöründe görüldüğünü söyledi.

Yunanistan En Kötü Ekonomiye Sahip 3. Ülke

Daralmalar sonrası belirlenen verilere göre oluşturulan Avrupa Birliği’nde en kötü ekonomiler sıralamasında Yunanistan yüzde eksi 8,2 oranı ile 3. Sırada yer aldı. Sıralamada ilk sırada yer alan İspanya ekonomisi yüzde eksi 11 daralma yaşarken, İspanya’yı takip eden İtalya yüzde eksi 8,9 oranı ile listenin ikinci sırasında yer aldı.

AB’de en kötü ekonomiler arasında gösterilen Yunanistan, 8 yıl süren kurtarma planının bitmesine rağmen kamu borçlarının GSYH oranı sıralamasında yüksek değerlere sahip.
Yorumlar (0)