Yüzde 100 Artmıştı Gıda da Fiyatların Ne Zaman Düşeceği Belli Oldu

Kamuoyunda uzun süredir konuşulan ve siyasi gündemin de en önemli başlıklarından birisi olan gıda fiyatlarına dair kapsamlı bir değerlendirme geldi.

Yüzde 100 Artmıştı Gıda da Fiyatların Ne Zaman Düşeceği Belli Oldu
Kamuoyunda uzun süredir konuşulan ve siyasi gündemin de en önemli başlıklarından birisi olan gıda fiyatlarına dair kapsamlı bir değerlendirme geldi. Gıda fiyatlarında yaşanan artışın temel nedeni ve bundan sonraki dönemlerde fiyatlarında nasıl şekilleneceğine ilişkin yorumlarda bulunan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis tarih verdi.

Türkiye Gazetesinde yer alan haberde ayrıca önümüzdeki süreçte bu alanda atılabilecek bazı adımlar ve vatandaşların rahat almasını sağlayacak uygulamalar hakkında bilgi verildi.

GIDA FİYATLARININ NE ZAMAN DÜŞECEĞİ BELLİ OLDU

Gıda fiyatlarında son dönemlerde hem pandemi sürecinin etkisi hemde dolar kuru nedeniyle yüzde 100'e yüze varan zamlar yaşanmıştı. Özellikle döviz kurunun yükselmesi nedeniyle ürünlerin girdi maliyetlerinin artması, pandemi nedeniyle ülkelerin yurt dışına ürün satmak istemeyişi ve lojistik fiyatları, gıda ürünlerinin pahalılaşmasındaki en önemli etmenler gösterildi. Son dönemde atılan aşı adımları ile gelen ticaret hareketliliği ile Türk Lirası'nın döviz kuru karşısında değer kazanması gıdada fiyatların yeniden belirlenmesini sağladı. Gıda pazarının önemli isimleri başta bakliyat ve süt ürünleri gurubunda olmak üzere yılın ikinci yarısında fiyat düşüşleri olacağını belirtiyor.GIDA FİYATLARINDA YÜZDE 20'YE VARAN İNDİRİMLER OLACAK

Gıda fiyatlarında yaşanması muhtemel indirimlere ilişkin kapsamlı bir değerlendirme Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis tarafından geldi.

Mehmet Reis gıda fiyatlarına yaptığı değerlendirmede, son 6 yılın en yüksek gıda fiyatlarının oluştuğunu ifade etti. Ayrıca bu durumun dünya genelinde yaşandığını ve sadece Türkiye'de yaşanıyor gibi değerlendirmemek gerektiğini sözlerine ekledi. Salgın döneminde ülkelerin gıda konusunu milli mesele olarak ele aldıklarını ifade eden Mehmet Reis, çok sayıda ülkenin yurtdışına ürün satmama kararı aldığını ifade etti. Bu süreçte bazı ülkelerin ihracatı yasaklarını ifade eden Reis, küresel olarak tahıl fiyatlarının yüzde 19, yağ fiyatlarının ise yüzde 10 yükseldiğini ifade etti.

Fiyatların Ne Kadar Düşeceğini Açıkladı

Vatandaşların merakla beklediği gıda fiyatlarının ne zaman indirime gideceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

"Bu, ülkemizin ekonomisiyle ilgili bir durum değil. Keza Türkiye bu süreci çok da iyi yönetti. Alınan tedbirler olmasaydı daha vahim sonuçlar çıkabilirdi. Fiyat artışlarının bir diğer sebebi döviz kaynaklı oldu. Girdi maliyetleri yükseldi. Ancak son dönemde dövizdeki düşüşün devam edeceği belirtiliyor. Bundan kaynaklı olarak gıda fiyatlarında yüzde 15-20 arasında bir düşüş yaşanacaktır"

Mehmet Reis konuşmasının sonunda ise özellikle üretim alanında atılan adımlarla arzın karşılanacağı hatta fazlasının üretilerek ihraç edileceğini ifade etti.
Yorumlar (0)