Yüzde 20 Maaş Zammı, 4.800 TL Taban Ücret, 60 Günlük İkramiye, Her Yıla 35 TL Kıdem Zammı! Taşeron İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi Pazarlıkları Sürüyor!

Türkiye'de taşeron işçilerin maaş zamları ile alakalı olarak görüşme trafiği resmen başladı. Taşeron işçilerin maaş zamları başta olmak üzere Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde işçilerin talepleri belli oldu. Taşeron işçilere ne kadar maaş zammı verilecek ve hangi haklar tanınacak?

Yüzde 20 Maaş Zammı, 4.800 TL Taban Ücret, 60 Günlük İkramiye, Her Yıla 35 TL Kıdem Zammı! Taşeron İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi Pazarlıkları Sürüyor!

Türkiye'de yüz binlerce taşeron işçi için Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri resmen başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ işçi konfederasyonları toplu iş sözleşmesi için pazarlıklşara başladılar. İki işçi konfederasyonu tarafından 2-3 aydır hummalı bir çalışma yapılarak ortak bir şekilde oluşturulan toplu iş sözleşmesi teklifi bakanlık yetkililerine sunuldu. 

4.800 TL TABAN ÜCRET, YÜZDE 20 ZAM, HER YILA 35 TL KIDEM ZAMMI

Taşeron işçiler için talep edilen imkanlar kamuoyuna yansımaya başladı. Buna göre sendikalar tüm taşeron işçileri kapsayacak şekilde 4.800 TL brüt taban ücret istediler. İş yerlerinde 5 yıldan fazla kıdemi olan işçilere ise her yıl için 35 TL kıdem zammı talep edildi. Tüm bu iyileştirmeler yapıldıktan sonra ise taşeron işçilerin maaşlarına birinci yılın ilk 6 ayında yüzde 20 oranında maaş zammı verilmesi toplu iş sözleşmesi teklifinde yer aldı. Sonraki 3 altı aylık dönem için ise konfederasyonlar TÜFE oranına ek olarak yüzde 3 refah payı eklenerek maaş zammı yapılmasını önerdiler.

60 GÜN İKRAMİYE

Taşeron işçilere 52 gün ilave tediye ödemelerinin yanında yılda 60 gün de ikramiye verilmesi yine sendikalar tarafından teklif olarak sunuldu. Tüm bunların yanında yemek parası, giyim yardımı, yol parası, bayram yardımı gibi kalemlerle taşeron işçilerin geçmiş yıllardaki kayıplarının telefi edilmesi de TİS görüşmelerinde dile getirildi. 

Taşeon işçiler için özlük hakları açısından ise iki önemli detay konusunda sendikalar ısrarcı olacaklar. Buna göre taşeron işçiler emeklilik şartlarını doldurdukları gün zorunlu olarak emekli ediliyorlar. Öncelikle bunun engellenmesi istenecek. Sonrasında ise taşeron işçilere tayin hakkı verilmesi talep edilecek. 

İşçi konfederasyonlarının bu teklifleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından incelenerek bir maliyet hesaplaması yapılacak. Ardından ise taraflar yeniden bir araya gelerek Bakanlık taşeron işçilerin zammı için teklifini sendikalara iletecek. Kurban bayramından önce taşeron işçilerin toplu iş sözleşmeleri imzalanmış olacak.

Yorumlar (0)