Yüzde 20 Maaş Zammı, Yüzde 15 İyileştirme, Tayin Hakkı! Taşeron Ve Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başlıyor!

Kamu ve taşeron işçilerin maaş zamlarına ilişkin olarak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri bu hafta içinde resmen başlayacak. İşçilerin maaş zamları hakkında Türk-İş ile Hak-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında görüşmeler yapılacak. Bu görüşmelerde taşeron işçilerin maaşlarına iyileştirme ile tayin hakları da karara bağlanacak.

Yüzde 20 Maaş Zammı, Yüzde 15 İyileştirme, Tayin Hakkı! Taşeron Ve Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başlıyor!

Türkiye'de kamu işçileri ile 2017'de KHK ile 4/D statülü kamu işçisi olan taşeron işçileri için kritik süreç resmen başlıyor. İşçileri temsilen Türk-İş ve Hak-İş Toplu iş Sözleşmesi için tekliflerini hazırladılar. Bu teklif için ortak bir çalışma yapan konfederasyonlar pazarlık masasına taviz vermeyecek şekilde güçlü bir şekilde oturacaklar.

İŞÇİLER İÇİN MAAŞ ZAMMI SÜRECİ BAŞLIYOR

Türk-İş ve Hak-İş'in toplu iş sözleşmesi teklifi önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacak. Bakanlık yetkilileri bu teklifi kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra kendileri de bir toplu iş sözleşmesi teklifi hazırlayacaklar. Meydana çıkacak iki teklif üzerinden ise taraflar masaya oturacaklar. Maaş zamlarından taşeron işçilerin tayin haklarına kadar tüm detaylar pazarlık masasında karara bağlanacak.

YÜZDE 20 ZAM

Sendikaların maaş zammı olarak TÜİK'in enflasyon rakamları ile değil kendi çalışmaları ile elde edilen enflasyon rakamlarını esas alacakları bildirildi. Sendikalar düzenli olarak her ay Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırını kapsamlı bir araştırma ile belirleyip duyuruyorlar. Talep edilen maaş zamları da bu rakamlardan yola çıkılarak oluşturulacak. Edinilen bilgilere göre pandemi etkisi, artan hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, yüksek gıda enflasyonu gibi gerekçelerle sendikalar yüzde 20 maaş zammı talep edecekler. 

YÜZDE 15 İYİLEŞTİRME

Sendikaların taşeron işçiler için talepleri ise ayrıca görüşülecek. Yüzde 20 maaş zammından taşeron işçiler de yararlanacak ama 3 yıldır taşeron işçilerin oldukça düşük maaş almaları nedeniyle sendikalar bir iyileştirme talep edecekler. Taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılmadan yüzde 15 zam isteyecek olan sendikalar böylelikle geçmiş yılların enflasyon taleplerinin de telafi edileceğini söyleyecekler. Taşeron işçilere ayrıca tayin hakkının da verilmesi teklifi masada olacak. 

TEMMUZ AYINDA ANLAŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi konfederasyonları arasındaki pazarlıkların Temmuz ayına kadar sürmesi bekleniyor. Temmuz ayında ise tarafların ortak bir noktada buluşup toplu iş sözleşmesini imzalayacakları tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)