Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Ek Zammı, Görev Tanımı, Tayin Hakkı! Taşeron İşçiler 2020 TİS Maddeleri Sayesinde İşçi Sendikası Desteğiyle Haklarına Kavuşacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler Çalışma Bakanlığı tarafından kendilerine sunulacak yeni zam teklifi için oranı bekliyor.

Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Ek Zammı, Görev Tanımı, Tayin Hakkı! Taşeron İşçiler 2020 TİS Maddeleri Sayesinde İşçi Sendikası Desteğiyle Haklarına Kavuşacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler Çalışma Bakanlığı tarafından kendilerine sunulacak yeni zam teklifi için oranı bekliyor. Taşeron işçilerin maaş zammı oranı büyük bir merak konusu olurken 2020 TİS görüşmeleri kapsamında görev tanımı ve tayin hakkı da yine çözüm bekleyen önemli sorunlar arasında yer alıyor. Peki, 2020 TİS maddeleri ne, 2020 TİS Görüşmeleri ne zaman, TİS ertelendi mi, taşeron işçiye tayin hakkı son dakika gelişmeleri neler, taşeron işçilere zam müjdesi gelecek mi, zam için masada yer alan muhtemel oranlar neler, 900 bin taşeron işçi için sendika açıklamaları ne yönde? Detaylar haberimizde...

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi statüsünde çalışan 900 bin kişi gözlerini 2020 TİS görüşmeleri toplantısına çevirdi. 2020 TİS GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN, ERTELENDİ Mİ, TOPLU İŞ GÖRÜŞMESİ YAPILACAK MI?Korana virüs salgını nedeni ile Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında Mayıs Haziran ve Temmıuz ayının bir bölümünde hiç bir toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yapılması yasaklanmıştı. Bu nedenle TİS görüşmeleri için Ağustos ayı öne çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere 2019 yılı toplu iş görüşmeleri de Ağustos ayı içerisinde yapılmıştı. Bu nedenle 2020 TİS görüşmeleri için de Ağustos ayı öne çıktı ancak henüz net bir tarih ve toplantı planı açıklaması yapılmadı. 

2020 TİS GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ HAK-İŞ SENDİKASI İLK TALEPLERİNİ AÇIKLADI! Sendika genel merkezinde özel bir basın toplantısı düzenleyen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan konfederasyonlarına bağlı sendikalara üye on binlerce işçinin iş kolunun 1 Kasım 2020'den itibaren değiştirileceğini, çalıştıkları iş yerlerinin tescilli olduğu asıl işkolundan SGK'ye tescil edilmelerinin öngörüldüğünü aktardı. Bu durumun sendikalar için kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getirerek büyük bir çıkışa imza atmıştı. Mahmut Arslan taleplerini içeren konuşmasında, "İşçilerin yıllardır örgütledikleri sendikalarının bir kanun düzenlemesiyle içinin boşaltılmasına, sendikalarımızın bazılarının büyük ölçüde üyelerini kaybetmiş olmasına, hiç hak etmedikleri halde işçilerin kanun zoruyla başka bir sendikaya üye yapılmasına karşıyız" sözleri ile örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin mutlaka kaldırılması gerektiğini dile getirmişti. 2020 TİS GÖRÜŞMELERİ İLE TAŞERON İŞÇİLERİN DÜZENLEME BEKLEDİKLERİ İLK 5 KONU* 2020 yılı için yapılacak olan taşeron işçi maaş zam oranlarının enflasyon oranlarının üzerinde tutulması, * Şartlı veya şartsız taşeron işçilerine tayin hakkı verilmesi, * Bayram, eğitim ödemeleri için yapılan tutarların yükseltilmesi, * Yüzdelik dilim düzenlemesiyle maaşların yeniden belirlenmesi,  * Taşeron işçiler için görev tanımı yapılması. ÇALIŞMA BAKANLIĞI 2020 TİS GÖRÜŞMELERİ İLE SUNULMASI BEKLENEN TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAMMI ORANI RAKAMLARI Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda 2020 yılı maaş zammı oranı yüzde 10 ile 12,5 arasında olduğu iddia edilirken işçi sendikaları tarafından ise yüzde 17.5 ila 20 arasında zam teklifi yapılacağı belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)