Zam Oranları Arttı! SSK Bağkur Memur Emeklisinin Maaşları Ne Kadar Artacak? Zam Oranları Maaş Tablosu

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranları enflasyon oranlarına göre belirleniyor.

Zam Oranları Arttı! SSK Bağkur Memur Emeklisinin Maaşları Ne Kadar Artacak? Zam Oranları Maaş Tablosu

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranları enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı enflasyon beklenti rakamları son günlerde Merkez Bankası tarafından daha yukarı bir seviyeye taşıdı. Eğer Merkez Bankası'nın beklentileri doğru olursa emeklilere yapılacak zam oranları da daha yüksek seviyeden olacak. Peki memur emeklisi, SSK emeklisi, Bağkur emeklisi Ocak 2021 döneminde ne kadar maaş alacaklar? Maaşlar kaç TL yükselecek? Tüm detayları ile listeli gösterim.

Emeklilerin emekli maaşı zam hesaplamalarında en önemli veri enflasyon oranları. 4/A yani SSK emeklileri, Bağkur emeklileri için enflasyon oranları doğrudan emekli maaş zam oranı anlamına gelirken Memur emeklileri için ise net zam tutarı ve enflasyon farkı şeklinde uygulanacak. ZAM ORANLARINDA BEKLENMEDİK ARTIŞMerkez Bankası son raporunda enflasyon oranlarına dair beklentilerini açıkladı. Bir önceki beklenti raporunda 2020 yılsonu enflasyon oranları yüzde 12.1 olarak duyurulmuştu. TCMB bu oranları ise yukarı çekti. Enflasyon oranlarının 2020 yılsonunda daha da yukarıda olacağını öngören Merkez Bankası beklentisini yüzde 12.47 olarak duyurdu. Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz aylarda ilan ettiği raporda ise enflasyon rakamlarının çok daha düşük seviyede olması öngörülüyordu. Maliye Bakanlığı'nın beklentilerine göre 2020 yılsonunda enflasyon oranları yüzde 10.5 bandında olacak. 

TCMB'NİN BEKLENTİSİ GERÇEK OLURSA MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?Bilindiği üzere emekli maaşlarına her 6 ayda bir zam yapılıyor. Bu zam oranları da 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Bu çerçevede 2020 yılının ilk altı ayında emeklilere yüzde 5.75 oranında zam yapıldı. Merkez Bankası'nın açıkladığı rakamlar gerçekleşirse ikinci altı için emekliler yüzde 6.35 oranında zam alacaklar. Maaş Zam Tablosu1500 TL maaş alan bir emekli yüzde 6.35 zam oranıyla 95 TL zam alacak. 1800 TL maaş alan bir emekli yüzde 6.35 zam oranıyla 114 TL zam alacak. 2000 TL maaş alan bir emekli yüzde 6.35 zam oranıyla 127 TL zam alacak. 

EMEKLİ MAAŞLARINDA ZAM ORANI NASIL BELİRLENİYOR?Emekli maaşlarında zam oranları emeklinin emekli olduğu alana göre belirleniyor. Memur emeklileri yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun üzerinde enflasyon oranlarının yüzde 4'ün üzerinde olması durumunda oluşan fark kadar ek zam alacaklar. SSK Bağkur emeklileri ise doğrudan enflasyon oranları kadar zam alacaklar.Emlak365.com


Yorumlar (0)