Zam, Yüzdelik Dilim, Tayin, Görev Tanımı! Taşeronda Bilinmeyen Sorular Yanıt Bulacak

4/D kapsamında çalışan taşeron işçiler için 2021 Toplu İş Sözleşmesi bekleniyor. Yaz döneminin yaklaşmasının ardından yüz binlerce işçi TİS tarihini bekliyor. TİS ile birlikte zam ile yüzdelik dili, tayin, görev tanımı soruları da yanıt verecek.

Zam, Yüzdelik Dilim, Tayin, Görev Tanımı! Taşeronda Bilinmeyen Sorular Yanıt Bulacak
Kamu kurumlarında bir milyondan fazla 4/D kapsamında çalışan personel bulunuyor. 81 il genelinde görev yapan personeller ise 2021 yılı TİS ile taleplerini iletecekler. 2020 yılında yapılması beklenen taşeron işçi görüşmelerinin ertelenmesinin ardından beklentiler de yükseldi.
Peki 2021 TİS ile taşeron işçilere hangi haklar sağlanacak? Zam konusunda masada yer alan rakamlar neler? Görev tanımı, tayin hakkı ve diğer sosyal haklar ne olacak? Tüm bu soruları haberimizde yanıtladık.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM BEKLENTİLERİ

2021 yılı TİS görüşmelerinin en kapsamlı konusu zam olacak. Binlerce işçi çok uzun zamandır maaşlara uygulanan yüzde 4’lük zammın dışında ek zam yapılmasını bekliyor. Henüz ne işçi sendikalarından ne de Çalışma Bakanlığı’nda konuya ilişkin açıklama gelmedi. Ancak bu konuda bazı değerlendirmeler mevcut.

Taşeron işçilerin maaş zammı için yapılan değerlendirmelerde zam oranının asgari ücrete yapılan zam ile yakın seviyede olacağı tahmin ediliyor. Bunun dışında yapılacak zammın yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olabileceği uzmanlar tarafından değerlendirilirken yüzde 15 ile yüzde 17.5 rakamları ön plana çıkıyor.

Yüzdelik Dilim Düzenlemesi

Mahkeme kararlarının olması yüzdelik dilim konusunda bir düzenleme yapılacağının işareti olacağı ele alınıyor. Çalışma Bakanlığı’nın bu alanda bir çalışma yürütmesi ve TİS toplantısında da bu konuya ilişkin bir karar alınması beklentiler içinde.

TAYİN HAKKI VE GÖREV TANIMI

Görev tanımları yapılmayan taşeron işçiler çok farklı alanlardan görevlendirildiler. Kendi mesleklerin dışında her alanda görev yapan taşeron işçilerin görev tanımlarının yapılması ve diğer alanlarda görevlendirilmemesi talep edilecek. Sendikaların bu alanda çalışma yürütmesi ve Çalışma Bakanlığı’na sunması öngörülüyor.

Tayin hakkı konusunda ise bazı değerlendirmeler mevcut. Herkese belli bir süreç aralığında tayn hakkı verilmesi, aynı kurumda çalışanlar arasında tayin hakkı sağlanması, eşi kamuda çalışanlara tayin verilmesi yada sadece şehirler arası tayin hakkı gibi seçeneklerin olabileceği konuşuluyor.

2021 TİS NE ZAMAN?

Çalışma Bakanlığı ile işçi sendikası arasında yapılacak görüşmelerin haziran ayında yapılması bekleniyor. İlk kararın alınması ve ilk görüşmenin Haziran 2021 sonu olabileceği görüşmelerin de Temmuz ayına sarkabileceği konuşuluyor. Ancak 2021 TİS görüşmelerinin resmi tarihine ilişkin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama gelmedi.
Yorumlar (0)