Zengini Daha Zengin Olacak, Parasını Bankaya Koyan Yan Gelip Yatacak! 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Cüzdanları Patlatacak

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları patladı! Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımı hamleleri faizi uçurdu. Bankaya parayı yok yan gel yat dönemi başlarken, zengini daha zengin edecek vadeli mevduat faizi ile en yüksek faiz veren bankalar ile 100 bin liranın aylık faiz getirisi hesaplama tablosu haberimizde!

Zengini Daha Zengin Olacak, Parasını Bankaya Koyan Yan Gelip Yatacak! 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Cüzdanları Patlatacak
Ekonomide yaşanan dalgalanma bankaların faiz oranlarına da yansıdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları bankaların vadeli mevduat hesabı, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarını yükseltti.

Bankadan kredi çekmek isteyen kişiler büyük mağduriyet yaşarken bankada parası olan kişiler için ise müjdeli haber verilmiş oldu. Zengini daha da zengin edecek faiz dönemi başlarken yaşanan gelişmeler sonrasında bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları 2021 yılının rekorunu kırdı ve yüzde 20 bandına ulaştı.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE 19 OLDU, PARAYI BANKAYA KOY YAN GEL YAT DÖNEMİ BAŞLADI! 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınmadan önceki son PPK toplantısı ile 200 baz puanlık faiz artırımı kararı vermiş, ve politika faizini yüzde 19 olarak  belirlemişti.

Alınan karar sonrasında açıklama yapan Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör yüksek faizi eleştirerek "Bugün cebinizde 100 milyon TL paranız varsa yatırımla filan ne diye uğraşacaksınız. Hele ki, Merkez Bankası'nın dün yaptığı hatta piyasanın bile beklemediği 2 puanlık faiz artışından sonra koyun paranızı mevduata.

Alın yıllık minimum yüzde 20 faizi. Yan gelip yatın. Kimse kusura bakmasın! Tablo ortada. Yüzde 19 politika faiziyle Türkiye, dünya sıralamasında 7'nciliğe yükseldi. Yerini bile bilmediğim Surinam Cumhuriyeti'nin hemen altında. Kongo'yla başa baş. Haiti'nin biraz üzerinde. Sağ olsun, Para Politikası Kurulu önden bayağı yükledi" diyerek yüksek artışı eleştirmişti.



BANKADA PARASI OLAN ZENGİN DAHA DA ZENGİN OLACAK! 

Faizlerde yaşanan yükseliş en çok bankada parası olanları sevindirdi. Bankaya parasını koyan kişiler yüksek faiz getirisi elde etmeye başlarken 1 milyon lirasını yatırım yapmak yerine bankaya yatıran kişi 90 gün vadeli hesap açması halinde 44 bin 506 TL faiz kazanacak.

32 günlük vadeli mevduat hesabı açan kişinin aylık faiz getirisi ise 15 bin 824 lira olarak gerçekleşecek.



100 BİN LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, 100.000 TL 1 AYDA KAÇ TL GETİRİR?

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları güncellenirken en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank olurken en yüksek vadeli mevduat faizi hesabı ise Alternatif Bank avantajlı TL tanışma faizi veren VOV Hesap ile verilen yüzde 20 oranı oldu.



100 bin liranın 180 günlük faiz getirisi 9 bin 863 TL olarak gerçekleşirken 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi ise bin 753 TL olarak gerçekleşti.

VADELİ HESAP NEDİR, NASIL AÇILIR?

Bankaların hizmete sunduğu hesap türlerinden biri de vadeli hesap olarak öne çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bankaların hesapta tutulan paranın belirli bir vade için yatırılmayı taahhüt edildiği hesaplara vadeli mevduat hesabı adı verilmektedir. Bankalar artık günümüzde ilk kez hesap açmak isteyen kişilere yönelik olarak daha yüksek faiz verilmesini teklif eden hoşgeldin faizi vermekte yine internetten hesap açan kişilere dijital hesap adı ile yüksek faiz vermektedir. Şubelerden de sadece kimlik belgesi ile vadeli mevduat hesabı açılmasına olanak sağlanmaktadır.



VADELİ HESAP AÇARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Her bankanın uygulamış olduğu vadeli mevduat hesabı faiz oranı farklı olduğu için mutlaka hesap açmadan önce bankalar arasında faiz karşılaştırılması yaparak en yüksek faizi veren banka belirlenmelidir.

Faiz getirisi hesaplama yapılarak vade sonu net faiz getirisi üzerinden karşılaştırma yapılarak en yüksek faiz veren banka belirlenirken vade dönüş tarihi en çok dikkat edilmesi gereken konu arasında yer almaktadır. Vadeli hesap açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında vade dönüş tarihi ilk sırada yer alırken Cuma gününe denk gelen valör tarihi kontrol edilmelidir.

Pek çok banka Cuma günü dönüşlü hesap açmakta, böylelikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günü hesabı boşta bırakarak müşterisine aslında 3 günlük bir kayıp oluşturmaktadır.
Yorumlar (0)