Ziraat Bankası Genel Müdürü ve TBB Başkanı Aydın'dan Konut Kredisi Faiz İndirimi Müjdesi!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın özel bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olarak katıldığı programda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve TBB Başkanı Aydın'dan Konut Kredisi Faiz İndirimi Müjdesi!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın özel bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olarak katıldığı programda çok önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde!

Hüseyin Aydın özel bir televizyon programının canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Faiz indirimi Açıklaması Yaptı! Hüseyin Aydın inşaat sektöründe çok cazip yeni fiyatlamalar olduğunu belirtirken beklentilerin faiz oranlarındaki düşüşün süreceği yönünde olduğunu söyleyerek "İnşaat sektöründe çok cazip yeni fiyatlamalar çıktı.Daha çok aşağı gelir diye bekleyenler de var. Bizim beklentimiz, faizler aşağı yönlü seyrini devam ettirecek. Şimdi kurumsalda 13-16 aralığında yıllık krediler görüyoruz. Merkez Bankası'nın deklare ettiği benchmark faizin altında. Son çeyreğin krediler açısından son derece pozitif olacağını ve ülke büyümesine olumlu katkı yapacağını ifade ediyorum" dedi. Bankalar En Kötü Senaryo İle Bile Yıl Sonunda 35-40 Milyar Kar Eder! Bankalarda işlerin yolunda olduğunu belirten Hüseyin Aydın ; "Bize borçlu olanlar tamamı özel sektör dediğimiz büyük, orta boy , küçük boy işletmeler. Doğalgazla enerji üreten firmaların toplam kredi portföyü içinde miktarı azdır.Bunların biraz daha sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçek. Türk bankacılık sisteminin enerji sistemindeki kredi stoku 47 milyar dolar. Bunun 35 milyar dolarında herhangi bir problem yok. 12-13 milyar dolarlık bölümünün yapılandırma gereksinmesi var. 46 milyar liranın içinde enerjinin payı yüzde 20'ler civarında.Yapılandırma ile takibe düşen kredi birbirinden çok farklı. 46'nın 10-15 milyarlık bölümünün daha önce üçüncü gruba aktarıldığını görüyoruz. Sektörün yaklaşık 6 milyar kadar rezervi var. Toplam 12 milyar TL karşılık ayrılması gerekecek. Karşılık tutarı Türk bankaları zorda bırakmaz" diyerek bankaların yıl sonunda en az 40 milyar TL kar elde edeceklerini söyledi. Emlak365.com


Yorumlar (0)