Ziraat Katılım 250 Milyon TL'lik Enflasyona Endeksli İlk Kira Sertifikası İhracını Gerçekleştirdi

Ziraat Katılım tarafından enflasyona endeksli ilk kira sertifikası ihracının gerçekleştirildiği açıklandı. En son yapılan kira sertifikası ihracı ile Ziraat Katılım bugüne kadar 79 kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş oldu.

Ziraat Katılım 250 Milyon TL'lik Enflasyona Endeksli İlk Kira Sertifikası İhracını Gerçekleştirdi
Ziraat Katılım'dan bir açıklama yapılarak enflasyona endeksli ilk kira sertifikası ihracının gerçekleştirildiği belirtildi.

ENDLASYONA ENDEKSLİ İLK KİRA SERTİFİKASI İHRACI

Ziraat Katılım Genel Müdürlüğü'nin bilgilendirmesine göre 30 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen enflasyona endeksli ilk kira sertifikası ihracının tutarının 250 Milyon TL oldu. 6 ay vadeli olan bu kira sertifikası ihracı için 3 ayda bir periyotlarda 2 adet kar payı ödemesi yapılacağı belirtildi. İşlemleri tamamlanan enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı için Türkiye İstatistik Kurumu'nun ilan ettiği Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranı üzerine 2 puan eklenerek hesaplama yapılacak.

Ziraat Katılım'ın enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı hakkında açıklama yapan Ziraat Katılım Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakütük, “Enflasyona endeksli kira sertifikası ihracı için gelen talepten oldukça memnunuz. Ziraat Katılım olarak bugüne kadar toplam 79 kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Bu kira sertifikası ihraçlarından elde edilen toplam fonlama tutarı 28 Milyar TL oldu. Son sukuk ihracımızla ürün gamımıza bir ilave daha ekledik. Enflasyona endeksli icare sukuk ihracımız ile müşterilerimize daha kaliteli ve değişik ürünler sunup kaynak çeşitliliğini de arttırdık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katılım finans sisteminin gelişmesi için yeni ürün ve hizmetleri devreye sokacağız.” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Osman Karakütük, “Ziraat Katılım olarak sektörün öncüsü olma gayretimiz ve hedefimizde ilerliyoruz. Önümüzdeki süreçte de ülkemizin gelişip kalkınması için beraber çalışmaya devam edeceğiz. Katılım finans sisteminin ruhunu yansıtan 'paylaştıkça daha fazlası' ilkemiz doğrultusunda büyümeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

2021'DE 2,7 MİLYAR TL FONLAMA TEMİN EDİLDİ

Ziraat Katılım tarafından 2020 yılı içerisinde 23 farklı kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi. Bu işlemler sonucunda toplamda 12,5 milyar TL fonlama elde edildi. 2021 yılı başından itibaren ise 7 farklı kira sertifikası ihracı yapıldı. Bu yolla da toplam 2,7 milyar TL fonlama elde edildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)