Zorunlu Karşılık Hamlesi Vadeli Mevduat Faizlerini Tetikledi, En Yüksek 32 Günlük Hoşgeldin Faizi Veren Bankalar Değişti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 24 Şubat 2021 Çarşamba günü yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/2) kapsamında zorunlu karşılıklar oranı yükseltilmişti.

Zorunlu Karşılık Hamlesi Vadeli Mevduat Faizlerini Tetikledi, En Yüksek 32 Günlük Hoşgeldin Faizi Veren Bankalar Değişti!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 24 Şubat 2021 Çarşamba günü yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/2) kapsamında zorunlu karşılıklar oranı yükseltilmişti. Bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve vadeli mevduat hesabı faiz oranları için büyük öneme sahip olan düzenleme sonrasında beklendiği üzere bankalar peş peşe faiz güncellemesi yapmaya başladı.

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ YAYIMLANDI! MERKEZ BANKASI ZORUNLU KARŞILIK ORANINI ARTTIRIRSA NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikası büyük bir kararlılık ve sertlikle yürütülmeye devam ederken atılan son adım zorunlu karşılık oranları hakkında olmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık kararı bankaların yasal yükümlülük gereği mevduat kabul eden bankalarca bu tutarlara karşılık olarak Merkez Bankası kasasında bulundurmak zorunda olduğu mevduat karşılık tutarıdır. Merkez Bankası yürütmüş olduğu politikalar gereği enflasyon ve büyüme arasında yapılan tercihe göre söz konusu oranları düzenleme yetkisine sahiptir.Merkez Bankası piyasadan yüklü miktarda Türk Lirası çekeceği için kararın Türk Lirası için değer artışı etkisi yaratması beklenirken buna ek olarak bankaların kasasında bulunan paranın büyük bölümü Merkez Bankası'na yatırılacağı için kredi kullandırımının sınırlandırılması amaçlanmaktadır. Yapılan müdahale sonrasında bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için yükseliş beklenirken yine bankalar daha fazla para toplamak zorunda kalacakları için vadeli mevduat hesabı faiz oranları da yükselmektedir.

Reuters haber ajansı tarafından yapılan değerlendirmede de "Para politikasına uyum sağlanması yönünde bir beklenti vardı ama tam uyum sağlanamadı. Bu yapılan adımla TCMB medvuat faizlerinin olması gerektiği yere gelmesi yönünde bir yol gösterdi. Zorunlu karşılık kararının ardından zaten bazı bankalar olması gerektiği gibi bir mevduat faizi artışına gitti” sözleri ile sınırlı da olsa mevduat faizlerinde yükseliş yaşanabileceği belirtilmişti.

HOŞGELDİN FAİZİ VEREN BANKALAR İLE EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZ ORANLARI 

Tanışma faizi olarak ta anılan hoş geldin faizi veren bankalar arasında yarış hız kazandı. Bankaların daha fazla müşteri kazanmak ve başka bankada hesabı olan kişileri kendi bankalarına çekmek adına başlattıkları kampanyalar ile yüksek faiz müjdesi geldi.Burgan Bank dijital hesap ile internetten vadeli mevduat hesabı açan müşterilerine yüzde 18.00 faiz oranı ile işlem yapma imkanı sundu.Fibabanka Kiraz Hesap ile müşterilerine hoşgeldin faiz oranı verirken normalde yüzde 14 olan vadeli mevduat hesabı faiz oranı için yüzde 17 faizle hesap açma imkanı sunuyor.

Odeabank oksijen hesap hoşgeldin faizi olarak yüzde 17.75 rakamını uygularken, Avantajlı Faiz Oranlı QNB Finansabank vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 18 olarak uygulanıyor. Şekerbank gece gündüz vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 17.00 olarak uygulanırken ING Bank hoşgeldin faizi ile yüzde 18 ve Aktif Bank N Kolay Bono hesabı ile de yüzde 18 faiz oranı ile vadeli mevduat hesabı açma imkanı sunuluyor.ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI 2021 LİSTESİ! DEVLET BANKALARININ MEVDUAT FAİZLERİ YÜZDE KAÇ?

Devlet bankası olması nedeni ile daha fazla güven duyulan kamu bankaları arasında en yüksek faiz oranını yüzde 17 oranı ile Vakıfbank Arı Hesabı ile tanışma faizi olarak uyguluyor. Vakıfbank'tan 32 günlük 100 bin TL arı hesabı açtıran kişilerin aylık net faiz kazancı bin 416 TL olarak gerçekleşecek.

Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 15.50 olarak uygulanırken Ziraat Bankası 32 günlük vadeli faiz hesaplama işlemi sonrasında 100 bin liranın aylık faiz getirisi bin 291 TL olarak gerçekleşecek. Halkbank 32 günlük mevduat faizi yüzde 16 olarak uygulanırken 100.000 TL aylık faiz kazancı hesaplama işlemi sonrasında bin 333 liralık getiri elde edilecek.32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların mevduat hesabı faiz oranları yarışı nefes kesti. En yüksek faiz veren banka ise Alternatif Bank olurken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise bu banka tarafından uygulanan yüzde 18.75 oranı oldu. Avantajlı TL tanışma faizi 4 adet ek ürün kullanımı ile verilen + yüzde birlik faiz desteği ile yüzde 18.75 olarak uygulanacak.32 - 45 -  92 VE 182 GÜNLÜK GETİRİ! FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA İLE 100 BİN TL NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Parasını bankaya yatırmak isteyenler için faiz getirisi de son yapılan düzenlemeler sonrasında yükselmiş oldu. Yaşanan yükselişin ardından 100.000 TL faiz getirisi için uygulanan rakamlar da belirlenmiş oldu.

100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.397,26 TL,

100 bin liranın 45 günlük faiz getirisi 1.964,90 TL

100 bin liranın 92 günlük faiz getirisi 4.017,12 TL

100 bin liranın 182 günlük faiz getirisi 8.227,40 TL olarak gerçekleşecek.
Yorumlar (0)