Ekonomik Kriz Kanal İstanbul Projesi İhalesi İçin Ertelemeye Neden Olacak Mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni program ile ihalesi yapılmayan kamu projelerinin erteleneceği duyurulmuştu.

Emlak Haberleri 23.09.2018 - 09:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni program ile ihalesi yapılmayan kamu projelerinin erteleneceği duyurulmuştu. Peki, Kanal İstanbul projesi ne olacak?

Tüm Türkiye tarafından büyük bir heyecanla beklenen Kanal İstanbul projesi aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olma unvanına da sahip. Projenin büyüklüğü daha fazla ilgi çekmesine neden olurken açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile ihalesi yapımayan ya da ihalesi yapılan ancak başlanmayan kamu projelerinin erteleneceği duyurulmuştu. Kanal İstanbul İhalesi Ertelecenek Mi?Hayır, aynı açıklamada mega projeler olarak açıklanan projelerin yabancı ortaklarla Yap İşlet Devret modeli ile yapılacağı açıklandı. Yani Kanal İstanbul Projesi yabancı ülkelerin finansman desteği ile gerçekleştirilecek. Hazine kasasına ek bir yük getirmeyecek ve bu şekilde yapılacak. Kanal İstanbul ihale tarihi hakkında daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamada bulunmuş ve Kanal İstanbul'a ilk kazma vurulacak tarihi Kasım ayı olarak açıklamıştı. Yani söz konusu ihalenin kısa bir süre içerisinde yapılması bekleniyor. Kanal İstanbul'un Faydaları Neler Olacak?Kanal İstanbul maliyeti ile sıklıkla gündeme gelse de aslında projenin maliyetinin çok daha üstünde faydası olduğu pek çok uzman tarafından dile getiriliyor. Projenin kapsamında açılacak olan kanalın iki boyuna kurulacak olan yeni İstanbul şehri sayesinde kentsel dönüşümde yaşanan sorunların büyük bir bölümü çözülecek. İstanbul depreme dayanıklı yeni modern konutlara kavuşurken aynı zamanda inşaat sektörünün desteklenmesi de sağlanmış olacak. Kanal İstanbul'un Faydaları hakkındaki yazımızı okumak için TIKLAYINIZ...Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@