Ekonomist Emre Alkin Açıkladı: Merkez Bankası Bir Daha Faiz İndirimi Yapar Mı, 2021 Yıl Sonunda Faiz Ne Olur?

Eylül ayı toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası tarafından açıklanan bu karar sonrasında gözler yıl sonu faiz tahmini rakamlarına çevrildi.

Finans 01.10.2021 - 11:20 01.10.2021 - 11:21 Gülcan Özer

Merkez Bankası Eylül faiz kararı ile pisayasalarda büyük bir deprem yaşanmasına neden olmuş, 100 baz puan faizi indirimi kararı açıklanmıştı. Karar ile beraber gözler Merkez Bankası Ekim 2021 toplantısı için açıklanacak karara çevrildi. Herkes 2021 yıl sonuna kadar Merkez Bankası tarafından yeni bir faiz indirimi kararı çıkıp çıkmayacağını merak ederken soruya beklenen cevabı ekonomist Emre Alkin verdi. 

Gözler bir sonraki Merkez Bankası toplantısı için Ekim ayına çevrilirken TCMB Ekim 2021 PPK toplantısı ile bir kere daha faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı sorusunun yanıtı aralandı. 

MERKEZ BANKASI YENİDEN FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI, BİR DAHA FAİZ İNDİRİMİ HANGİ TARİHTE OLUR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler Ekim ayı toplantısına çevrilmişti. Piyasalar 2021 senesinde bir kere daha faiz indirimi yapar mı sorusuna yanıt ararken yabancı kuruluşların tahminleri peş peşe açıklanmıştı. Konu hakkında değerlendirmede bulunan ekonomist Emre Alkin son yapılan faiz indirimini değerlendirirken yeni bir faiz indirimi olacak mı sorusuna da yanıt verdi. 

Emre Alkin yabancıların yapmış olduğu değerlendirmeleri incelerken "Merkez Bankası'nın yapmış olduğu faiz hamlesi sonrasında bir kere daha aynısından geleceğini gösterdi. Yani Merkez Bankası bir 100 baz puan daha faiz indirimi yapacak. Bunun Ekim ayında mi Kasım ayında mı yapılacağına dair tartışmalar var. Dolar kurunun Merkez Bankasında bir tavır değişikliği etkisi yaratıp yaratmayacağı konusunda bir şey söylemek için henüz çok erken. Hep beraber bekleyip göreceğiz" açıklamasında bulundu. merkez-bankası-ekim-toplantısı

BİR SONRAKİ MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN, EKİM 2021 FAİZ KARARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası bir sonraki toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak. Perşembe günü yapılacak olan toplantıda alınacak olan faiz kararı ise her zaman olduğu gibi saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. Alınacak olan faiz kararı bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve 32 günlük mevduat faiz oranları kadar altın fiyatları ve dolar ile euro kuru içinde önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan yapılacak olan yeni bir faiz indirimi kararının kurdaki yükselişi destekleyebileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@