Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy: Faiz İndirimi Kanal İstanbul İnşaatına Zemin Hazırlamadır

Prof. Dr. Veysel Ulusoy faiz indirimleri hakkında dikkat çeken bir açıklamada bulunarak yaşananların Kanal İstanbul'a zemin hazırlamak olduğunu söyledi.

Finans 17.11.2021 - 12:11 17.11.2021 - 12:11 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Cumhuriyet Gazetesine faiz kararı konusunda açıklamalarda bulundu. Faiz indirimi kararının neden alındığına dair görüşlerini açıklayan Veysel Ulusoy, Kanal İstanbul Projesini işaret etti. 

"YAŞANANLAR KANAL İSTANBUL PROJESİNE ZEMİN HAZIRLAMAKTIR"

Merkez Bankası'nın Kasım 2021 PPK toplantısına dair konuşan Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy yaşananların üçüncü kuşak döviz krizi olduğunu söyledi. Öncelikle bunun adını koyalım diyen Prof Dr. Ulusoy faiz indirimi kararlarının siyasi olduğunu ifade etti. Ulusoy,

Kanal İstanbul Projesine dair de açıklamalarda bulunurken "Siyasete endekslenmiş bir faiz indirme inadı ile bu krizde önemli bir aktör olan merkez bankasının tekrar bir indirime gitmesinin sonucunu sanırım Sayın Kavcıoğlu hepimizden daha iyi biliyordur. Yaşanan tam anlamıyla oy kaygısı ve Kanal İstanbul inşaatına zemin hazırlama amacıyla yapılan faiz indirimi oyunudur ve ekonomik gerçeklerden çok ama çok uzaktadır" ifadelerini kullandı. 

EK FAİZ İNDİRİMİ KARARI ALINIRSA

Merkez Bankası'nın ek faiz indirimi kararı almasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy olası faiz indiriminin döviz kuruna yansıyacağını bildirdi. Yüksek faiz oranlarının yatırımların önünde engel olduğunu ancak son dönemlerde alınan faiz indirmi kararlarının yatırımlara yansımadığı ifade edildi. 

Veysel Ulusoy konuşmasında yeni faiz indirimi olması durumunda dolar kuruna bağlı değişimleri ele alarak "Tersine faiz indirimi ile başlayan ve ve devamli artan bir kur baskısıyla girdi maliyetlerindeki yükselme hem yatırımları hem de arz zincirini olumsuz etkilemektedir." dedi. 

Ulusoy ayrıca yeni bir faiz indirimi kararının Türkiye ekonomisine ciddi bir ek yük getireceğini, yüksek olan dolar kurunun daha da yükseleceğine işaret etti.  Bu durumunda piyasalarda olumsuzluğa neden olacağı iddia edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@