Ekonomist Remzi Özdemir'den Ekmek Fiyatlarına Zam Açıklaması: Ekmeğin 7 TL Olacağı Tarihi Açıkladı

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş buğday fiyatlarını rekora uçururken yaşanan yükseliş sonrasında ekmek fiyatlarına zam konusunda ekonomist Remzi Özdemir açıklama yaptı.

Finans 07.03.2022 - 15:50 07.03.2022 - 15:53 Gülcan Özer

Ekmek fiyatları bir süredir buğday fiyatlarında yaşanan artış nedeni ile zamlanacağı iddiaları gündemi meşgul ediyordu. Konu hakkında bir açıklamada yapmış olduğu başarılı dolar tahminleri ile adını duyuran ekonomist Remzi Özdemir tarafından yapıldı. Remzi Özdemir özel bir televizyon kanalının canlı yayınında yapmış olduğu açıklamasında ekmek fiyatlarına gelecek rekor zam geldi. 

Ayçiçek yağına gelen zamları değerlendiren Ekonomist Remzi Özdemir bundan sonra olacakları değerlendirerek dünyadaki tüm ülkelerin Rusya - Ukrayna savaşından etkilendiğini, ancak ayçiçek yağı krizinden en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu belirterek bunda üretimde yaşanan sıkıntıların etkisinin olduğunu söyledi. Buğday krizine de değinen Remzi Özdemir ekmek fiyatlarında da zam beklediğini söyledi. 

EKONOMİST REMZİ ÖZDEMİR AÇIKLADI: EKMEK 7 TL Mİ OLACAK?

EKMEK FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Ekmek fiyatlarına da değerlendiren ekonomist Remzi Özdemir "Türkiye 8 yıl öncesine kadar Rusya'ya buğday satan bir ülke konumunda iken bugün bu ülkeye muhtaç bir hale geldik. Rusya kendisini 8 senede buğday üretimini arttırırken Türkiye ise kendisini buğdaya muhtaç hale getirdi. Bugün birçok çiftçi üretimi bırakmış durumda. 

Ekmeğin bugünkü buğday fiyatı ile aldığımız için şanslıyız. Ama bu stoklar bittiği anda ekmeği 1 - 1.5 ay içerisinde ekmeği 7 - 7,5 TL seviyesinden alabiliriz. Bu savaş bitip yeniden tahıl fiyatlarında ciddi bir düşüş olmazsa ben İstanbul için konuşuyorum ekmeğin satış fiyatı 7 TL olacak. Savaşa her türlü dayanırız ama gıda çok önemli. Gıdaya kimse dayanamaz. Buğday da da ayçiçek yağı gibi bir sıkıntı yaşanabilir" dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@