Ekonomist Remzi Özdemir'den FED Kararına İlişkin Yeni Açıklama: Biz Tatilde Olacağız, Darbe Gelmeyebilir!

Ekonomist Remzi Özdemir, yakın zamanda açıklanacak olan FED faiz kararının piyasaları nasıl etkileyeceğine dair öngörülerini paylaştı. İşte Ekonomist Özdemir’in açıklamalarına ilişkin ayrıntılar…

Finans 26.04.2022 - 13:07 26.04.2022 - 13:41 Duygu Dilan Duman

Geride bıraktığımız senenin son çeyreği içerisinde hem döviz kurlarında hem de altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler, vatandaşların ve yatırımcıların endişelenmesine sebep olmuştu. Doların 18 TL, euronun 20 TL ve gram altının bin TL seviyesine kadar yükseldiği dönem içerisinde gündelik hayat akışı içerisinde satın alınan hizmetlere ve hizmet ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlar, vatandaşların nakde olan sıkışıklıklarının artmasına sebep olurken ülke ekonomisine ve doğal olarak da kendi bütçesine dair fikir sahibi olmak isteyenler uzman yorumlarına sığınmaya başladılar.

O dönemden bu yana vatandaşlar tarafından sıklık ile takip edilen uzman isimlerden biri olan Ekonomist Remzi Özdemir, yeni döneme girilmesi ile birlikte Rusya- Ukrayna savaşına ve FED faiz kararlarının baskılarına bağlı olarak tekrar dalgalı hareketler sergilemeye başlayan ekonomi piyasalarına ilişkin yeni yorumlarını yayınladı. Uzman ismin kullandığı ifadeler, gündeme bomba gibi düştü.

“Altın Fiyatlarını Niye Kuyumculara Soruyorsunuz?”

ALTIN

Aralık ayında tarihi seviyeyi görerek bin TL’nin üzerine çıkan gram altın, yapılan piyasa müdahaleleri ve geliştirilen yeni ekonomik model sonrasında 600 TL seviyesine kadar gerilemeyi başarmıştı. Yeni döneme girilmesi ile birlikte çeşitli faktörlere bağlı olarak 900 TL’nin üzerine kadar çıkan gram altın hem yatırımcıları hem de sade vatandaşı tedirgin etmeye başladı.

Altın piyasasına dair yeni tespitlerini açıklamadan önce bir eleştiride bulunan Ekonomist Remzi Özdemir, altın fiyatlarının ne olacağına ilişkin kuyumculara mikrofon uzatıldığını ancak yapılan tahminlerin bir geçerliliğinin olmadığını belirtti. Özdemir, kendi yorumlarını büyük merkez bankalarının şekillendirdiğini ifade etti.

“Piyasalar Derin Darbe Alacak!”

Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan FED faiz kararı öncesinde piyasalara dair açıklamalarda bulunan Ekonomist Remzi Özdemir, karar ile birlikte piyasaların derin bir darbe alacağını, karardan bir tek dolar endeksinin etkilenmeyeceğini iddia etti.

Türkiye Nasıl Etkilenecek?

FED faiz kararının açıklandığı gün Türkiye’nin bayram tatilinde olacağını bu neden ile de ilk darbeden direkt olarak etkilenmeyeceğini ifade etin Özdemir, darbenin gecikmeli geleceğini iddia etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@