Ekonomist Selçuk Geçer bombayı patlattı: Sistem çökecek, dolar kuru patlayacak! O günü işaret etti

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yeni bir dolar tahmininde bulundu. O günü işaret ederek sistemin çökeceğini ve dolar kurunun patlayacağını savundu.

Ekonomist Selçuk Geçer bombayı patlattı: Sistem çökecek, dolar kuru patlayacak! O günü işaret etti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından döviz varlığı 15 milyonun üstünde olan şirketlerin Türk Lirası kredisi kullanmalarına yasak getirdi. Karar sonrasında dolar kuru 17 lira 36 kuruş seviyelerinden bir anda 16 liraya kadar geriledi. Bu gelişmenin ardından ünlü ekonomist Selçuk Geçer'den dolar yorumu gecikmedi.

Yükseliş devam edecek

Ekonomist Selçuk Geçer, tüm para birimlerindeki yükselişin devam edeceğini ve bunun temel nedeninin ise pariteler olduğunu söyledi. Dolar ile euro arasındaki makasın kapanmaya çok yakın olduğunu belirten Geçer, bunda en büyük etkenin Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın 75 baz puanlık faiz artırmasının gündeme gelebileceğinden bahseden Geçer, Euro kurunun düşeceğini ve dolar ile eşit noktaya geleceğini belirtti.

dolar-33

Dolar yıl sonunda 25 TL olacak!

Selçuk Geçer, 3 haneli enflasyonun çok yakında geleceğinin altını çizerek, enflasyonun yüzde 104'lere gideceğini söyledi. Enflasyonun düşmesini beklemeyin diyen Geçer, " Dolar kısa sürede 17'yi geçer. Yıl sonunda ise 25'i bulur. Anormal süreçte ise Türkiye'de bir kırılma olur " ifadelerini kullandı.

Dolarda her an bir kırılmanın meydana gelebileceğini, bütün sistemin çökerek kurun tekrar patlayacağını açıkladı.

" Ben olsam faizi sıfır yaparım "

Açıklamalarına devam eden Selçuk Geçer, Türkiye ekonomisinin büyük bir risk altında olduğunu söyleyerek, dövizde yüzde 10'luk hareketin doları 18 liraya çıkardığını ve bu sebeple faizlerin artık hiçbir işe yaramadığının altını çizdi. " Ben olsam faizi sıfır yaparım. Yüzde 100 yaparlarsa belki o zaman işe yarar " diyen Geçer, cuma gününün çok kritik olduğunu, kurda ufak tefek çekilmeler olsa dahi bunun çok kısa süreli olacağını belirtti.

dolar2-10

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yıl sonunda dolar kurunun 25 TL olmasını beklediğini ve kurun artmasıyla bütün sistemin çökerek kurun patlayacağını ifade etti.

Editör Notu: Haberimizde yer alan ifadeler ekonomist Selçuk Geçer'in yorumları doğrultusunda haberleştirilmiştir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermemektedir.