Ekonomist Tunç Şatıroğlu Uyardı: Kiralık Ev Fiyatlarına Yeni Zam Dalgası Yolda!

Yükselen konut fiyatları ve enflasyon rakamlarına değinen ekonomist Tunç Şatıroğlu kiralık ev fiyatları düşecek mi, ne zaman düşer sorusuna kötü haberi verdi! Yeni zamlar geliyor...

Emlak Haberleri 24.04.2022 - 16:25 24.04.2022 - 17:03 Gülcan Özer

Dünyayı etkisi altına alan barınma krizi Türkiye'de de etkisini her geçen gün arttırırken ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu konut fiyatları ve ev kiraları hakkında çok konuşulacak analizlere imza attı. Konut fiyatlarında yaşanan sert yükselişin henüz ev kiralarına tam olarak yansımadığını belirten Şatıroğlu yeni zamların geleceğini söyledi. 

KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, EV KİRALARI NE ZAMAN DÜŞER?

Son dönemde yaşanan gelişmelere değinen ekonomist Tunç Şatıroğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında "Ev sahibi kirayı gerçekleşen enflasyon kadar arttıramıyor. Ancak yeni kiracı olursa veya mevcut kiracı 10 yıldan fazla oturduysa zam yapabiliyor. Bu da çok kolay bir şey değil. Dolayısıyla eğer kiracı çıkacak olursa enflasyon sürekli arttığı ve bir daha da gerçekleşen enflasyon kadar da zam yapamayacağı için yeni kira fiyatını çok yükseltiyor. Çünkü biliyor ki ortalama enflasyon gerçekleşen enflasyonun çok altında kalacak.

tunç şatıroğlu kira 1

Bu da kiraların artışını daha da arttırıyor. Serbest piyasaya bu şekilde müdahale edilmesi fiyatları patlatıyor. Zaten konut fiyatlarındaki yükseliş kiralara henüz yansımış değil.

Eğer ev sahibinin gerçekleşmiş enflasyon kadar zam yapabilmesine izin verilmiş olsa bu anormal artışların önüne geçmek mümkün olurdu. Ama kirayı ortalama enflasyona göre arttırabilirsin denince serbest piyasaya müdahale edilmiş oluyor.

Sadece bu uygulama bile enflasyonla mücadele önünden büyük bir engel teşkil ediyor. Yeni kiracılar eskiye göre anormal yüksek kiralarla karşılaşacaklar bundan sonra.

tunç şatıroğlu kira 2

Anlatmaya çalıştığım şey serbest piyasaya kötü bir müdahale anlayışı nedeniyle kiraların çok artacağı ve bunun da enflasyonun daha da artmasına sebep olacağıdır. Bu haksız ve enflasyonu arttıran uygulamaya destek vermek istiyorsanız bana anlatmayın. Kendi hesabınızda yazın" değerlendirmesinde bulundu. 

tunç şatıroğlu kira 3

KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI DÜŞER Mİ, KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Serbest piyasaya müdahale edilmesinin kiralık ev fiyatlarını arttıracağını belirten Tunç Şatıroğlu bu nedenle enflasyonun da artacağını söyledi. Konut fiyatlarında yaşanan artışın henüz kiralık ev fiyatlarına tam anlamıyla yansıtılmadığını belirten Şatıroğlu önümüzdeki dönemde kiralık ev fiyatlarında yükseliş trendinin devam edeceği beklentisini paylaşırken serbest piyasaya müdahale edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@