Ekonomist Tunç Şatıroğlu Yorumladı! Enflasyona Endeksli Tahvil Nedir, Ne İşe Yarar, Talep Görür Mü?

Enflasyona endeksli tahvil çıkartılacağına dair iddiaları ekonomist Tunç Şatıroğlu yorumladı. Enflasyona endeksli tahvil kazanç getirir mi, talep görür mü? 

Finans 09.05.2022 - 18:38 09.05.2022 - 18:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yatırım yapmak isteyen herkes kısır bir döngü içerisinde kendilerini buluyorlar. Yüksek enflasyondan dolayı Türk lirası cinsinden tüm yatırımlar enflasyon karşısında eziliyor. Bu da varlıkların farklı alanlarda değerlendirilmesine dair bir ihtiyacı doğurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz günlerde enflasyona endeksli yatırım araçlarının devreye sokulacağını açıklamıştı. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ise bugün bir açıklama yaparak, “Enflasyona endeksli tahvilin henüz detayları netleşmedi. Bu konuda çalışmalar devam ediyor” dedi.

Enflasyona endeksli tahvil ürününün söylentisi bile ekonomi dünyasında büyük bir tartışmanın fitilini alevledi. Ekonomist Tunç Şatıroğlu da bu konuda görüş beyan eden isimler arasında yer aldı. Enflasyona endeksli tahvil nedir? Enflasyona endeksli tahvil ne kadar kazandırır? Enflasyona endeksli tahvil ne zaman çıkacak?

ENFLASYONA ENDEKSLİ TAHVİL NEDİR?

Enflasyona endeksli tahvili değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “Bugün gündemimize enflasyona endeksli tahvil girdi ve bu bize de çokça soruluyor. Burada çok önemli bir ayrıntının olduğunu anlıyoruz. Henüz detaylar açıklanmadı ama enflasyona endeksli tahvil diyorlar ama enflasyona endeksli bono demiyorlar. Tahvili vadesi bir yıldan uzun olan borçlanma aracıdır. Bono ise bir yıl veya daha kısa süreli borçlanma aracıdır. Burada niyetin en az bir yıl vadeli borçlanma olduğunu anlıyoruz.” dedi.

ENFLASYONA ENDEKSLİ TAHVİL TALEP GÖRÜR MÜ?

Enflasyona endeksli tahvilin yarar sağlayıp sağlamayacağını da değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “Enflasyona endeksli tahvil ile insanların varlıklarını en az 1 yıllığına buraya bağlamalarını isteyecekler. Bu da hurda altın toplama işine dönecek. Borsa ve dolar olduğunda sorun olmaz. Ancak kimse parasını seçime kadar bağlamak istemeyecektir. Tahvil ile yola çıkıyorlarsa sonuç bellidir. Ancak bona derlerse o zaman iş değişir. İşte onu da eğer enflasyona endeksli bono çıkartacağız dediklerinde ayrıca değerlendiririz.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@