Ekonomist Veysel Ulusoy'dan Asgari Ücrete Zam Çağrısı

TÜİK tarafından 2022 nisan ayına ait enflasyon rakamları açıklandı. Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, asgari ücrete hemen zam yapılması için çağrıda bulundu.

Finans 06.05.2022 - 10:55 06.05.2022 - 10:55 Gülşah Konuk Akın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık tüketici enflasyonu &69,97 olurken ENAG ise yıllık enflasyonu 6,86 olarak açıkladı.  Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy rakamlar arasındaki uçurumu HalkTV'ye değerlendirdi ve asgari ücret zammı için çağrıda bulundu.

TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi nisan ayında %7,25 arttı, yıllık bazda ise %69,97 oldu. Yurt içi ÜFE nisanda %7,67 arttı, yıllık bazda da 1,82 oldu. 2021 yılı nisan ayına göre en çok artış ulaştırma, gıda ve alkolsüz içecekler, ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış ise haberleşmede meydana geldi. Ardından giyim ve ayakkabı, eğitim ve sağlık geliyor. Aylık bazda en yüksek artış ise gıdada oldu.

ENFLASYON-4

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARA HEMEN ZAM YAPILMALI
Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, TÜİG ve ENAG enflasyon oranlarını paylaşarak asgari ücretli çalışanlara hemen zam yapılması gerektiğini vurguladı. Ulusoy HalkTV'ye yaptığı değerlendirmede: "En azından hemen şimdi halkın hissettiği ve can yakan enflasyon farkı verilmeli. Normal zamanlarda da reel geliri arttırıcı yeni bir zam yapılmalı. Şimdi yaşadığımız zaman anormal zamandır. Bu anormal zamanda ücretlilere en az yüzde 50 ile yüzde 60 arasında zam yapılmalı. Yıllık maaş artışını da en az ENAG'ın enflasyon oranına yakın miktarda yapmalı" ifadelerini kullandı.

ENFLASYON-RAKAMLARI

Enflasyonun işçi ücretlerinin arttırılmadan arttığını söyleyen Ulusoy, asgari ücret ile çalışanların kayıplarının yerine koyulması gerektiğini, Ankara'dakilerin kararlı ve bilimsel dayanaklara göre ekonomi yönetene kadar kayıpları yerine koyacak artışlar yapılması gerektiğini vurguladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@