Ekonomistler Aralık 2021 PPK Toplantısından 100 Baz Puan Faiz İndirimi Kararı Çıkacak Dediler

Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı için sayılı günler kala ekonomistlerin faiz beklentileri belli oldu. 24 ekonomistin katıldığı ankette 100 baz puanlık indirim beklentisi oluştu.

Ekonomistler Aralık 2021 PPK Toplantısından 100 Baz Puan Faiz İndirimi Kararı Çıkacak Dediler

Merkez Bankası tarafından alınacak faiz indirimi yada artırımı kararı para piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. Tüm piyasalar için gelecek sürecin belirleneceği PPK toplantısı kararına dair ise ilk tahminler açıklandı.

MERKEZ BANKASI 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRECECEK BEKLENTİSİ

Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak kararın ne olacağına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketi sonuçları belli oldu. Toplam 20 ekonomistin yer aldığı ankette faiz indirimi kararı çıkacağı tahmin edildi. Ekonomistlerin tahminlerine göre TCMB'nin 100 baz puanlık indirim yapılacak. İşte ekonomistlerin beklentilerine ilişkin o veriler.

AA Finans'ın beklenti anketine yanıt veren 20 ekonomistten biri, önümüzdeki hafta perşembe günü Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağını öngördü. 1 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist ise 75 baz puanlık indirim tahmininde bulundu. 2 ekonomist ise Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık bir indirim gelebileceğini öngördü. Bu tahmin dışında diğer 14 ekonomist ise 100 baz puanlık indirim yapılacağını tahmin etti.

Beklenti Gerçekleşirse

Eğer PPK faiz oranlarına dair beklenti gerçekleşir ve 100 baz puanlık indirim gerçekleşirse Politika Faiz Oranları yüzde yüzde 15.00'ten 14.00 bandına inmiş olacak.

SONRAKİ HABER