Ekonomistler Beklenen Tarihi Açıkladı: Bankaların Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Merkez Bankası faiz indirimi haberi yakından takip edilirken ekonomistlerin kredi faiz indirimi tahmini tarihi açıklandı! Kredi faizleri ne zaman düşer?

Ekonomistler Beklenen Tarihi Açıkladı: Bankaların Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Bankaların yükselen faiz oranları ekonomide yaşanan zorlu günlerde vatandaşı daha da zorlamaya başlarken süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması yüreklere su serpmişti. Şimdi herkes faiz oranlarının ne zaman düşeceği sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Süreçte ekonomistlerin yorumları ve tahminleri de yakından takip edilirken muhtemel faiz indirimi tarihi için ekonomistlerin yeni tahmini açıklandı. Enflasyon ve kur baskısı Türk Lirası üzerinde ağırlığını korurken yılın son çeyreği itibari ile rakamlara göre faiz indirimi gündeme taşınacak.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ, MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, EN ERKEN NE ZAMAN YAPABİLİR?

Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmede kısa vadede Merkez Bankası'nın duruşunu koruyarak hali hazırda zaten çok yüksek olan kur ve fiyatlar nedeni ile faiz indirimi yapamayacağı yönünde görüş bildirilirken "Ancak Merkez, enflasyonda gelecek perspektifini daha da ön plana çıkaracak.

Ekim ya da Kasım gibi baz etkisiyle enflasyonun düşüşe geçeceğini vurgulayacak. Böylece faizde indirim yönünde adım gündeme gelebilecek. Ama bunlar da çok hassas süreçler, iyi yönetilmesi gerekiyor. Piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16-17... Tabii ki buralara doğru hareket olursa, son aylarda kısıtlı miktarda bir faiz indirimine gidebilir" diyerek tahminlerini duyurdu.

merkez bankası faiz indirir mi

MERKEZ BANKASI KAÇ BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK, FAİZLER NE KADAR DÜŞER?

Planlanan sürecin ve enflasyon rakamlarının planlandığı şekilde ilerlemesi halinde ekonomistler yıl sonuna doğru Merkez Bankası tarafından 50 ya da 100 baz puan faiz indirimi yapılabileceğini dile getiriyorlar.

SONRAKİ HABER