Ekonomistler Hesapladı, Benzine En Az 5 TL'lik İndirim Açıklandı! Otomatik Gelen Zamlar Neden İndirime Dönüşmüyor?

Brent petrol fiyatında yaşanan düşüşe rağmen fiyatlarına indirim yapmayan akaryakıt firmaları eleştirilere hedef oluyor. Benzine indirim ne zaman gelecek, var mı, indirim beklentisi ne zaman?

Finans 14.04.2022 - 11:50 14.04.2022 - 11:58 Gülcan Özer

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş büyük bir enerji krizi yaşanmasına neden olurken yaşanan savaşta en büyük yarayı akaryakıt fiyatları almıştı. Önce savaşın patlak vermesi ardından ise Rusya'ya karşı açıklanan ağır yaptırım kararları ile brent petrol fiyatı adeta uçuşa geçerken süreçte beklenen müdahale Amerika'dan gelmişti. 

Rusya'nın enerji konusunda son derece güçlü olması nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar brent petrol fiyatında arz sıkıntısı endişesi ile yükselişi tetiklerken Amerika'nın Rus petrolüne ambargo uygulayacağını ilan etmesi ile fiyatlar 140 dolar seviyesini test etmişti. Yaşanan bu hızlı yükselişi akaryakıt firmaları zam olarak fiyatlarına yansıtırken benzin ve motorin fiyatı 25 TL seviyesine yaklaşarak araç sahiplerini şok etmişti. 

BRENT PETROL FİYATINDAKİ YÜKSELİŞ OTOMATİK OLARAK ZAMMA DÖNÜŞÜRKEN DÜŞÜŞLERDE NEDEN İNDİRİM UYGULANMIYOR?

Brent petrol fiyatında yaşanan yükselişin akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıtılmasının Rusya'nın elini güçlendirmesi üzerine ABD Başkanı Joe Biden bir açıklama yapmış ve arz sıkıntısı olmaması adına Amerika'nın tüm rezervlerini kullanacağını ilan etmişti. Açıklama ile beraber brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş düşmüş, fiyatlar bir anda 100 dolar sınırına kadar çekilmişti. 

brent fiyatı bugün

An itibari ile brent petrol fiyatı güne 108 dolar seviyesinden dalgalı olarak devam ederken benzin ve motorine yapılmayan indirimler sosyal medyadan da tepki çekmeye devam ediyor.

indirim eleştirisi murat muratoğlu

Vatandaşlar gelmeyen indirime isyan ederken ekonomist ve Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu yapmış olduğu açıklamada "Benzin ve motorin zamları otomatik yapılıyor anladık ama... Peki, petrol fiyatları düştüğünde neden o sistem devre dışı kalıyor, manuele geçiliyor?" diyerek indirim gelmemesine tepki gösterdi. 

brent petrol motorin fiyatı

BRENT PETROL FİYATINA GÖRE EN AZ 5 LİRALIK BENZİNE İNİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU! BENZİN FİYATALRINA İNDİRİM VAR MI, GELECEK Mİ?

Motorine yapılan 1 liralık indirimin ardından gözler benzin fiyatlarına çevrilirken ekonomistler brent petrol fiyatı üzerinden hesaplandığında benzine ortalama 5 liralık bir indirim yapılması gerektiğini belirterek indirim beklentisini duyurdular. Vatandaşlar da anlık olarak yansıtılan zamların neden indirime dönüşmediğini ve indirimin geciktirildiğini merak ederken motorin için yapılan zammın ardından hafta ortasında benzine de indirim gelebileceği belirtilmiş, ancak Perşembe günü gelmesine rağmen indirim ilan edilmemişti.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@