Ekonomistler Korkutan Açıklamayı Sonunda Yaptı: Böyle Giderse Ülkede İflas Patlama Dalgası Çok Yakın!

Dolar her geçen yükselmeye devam ederken Türk lirası değer kaybediyor. Ekonomistler korkutan açıklamayı sonunda yaptı. Yeni bir iflas dalgası gelebilir!

Finans 20.12.2021 - 12:50 20.12.2021 - 12:52 Elif İşçi

Dolar her yeni gün tarihi zirveyi zorlamaya devam ediyor. Türk lirası tarihi anlamda en düşük seviyesini görerek büyük değer kaybetti. Türk lirasında meydana gelen bu düşüş Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Döviz kurunun hızla yükselmesine rağmen Cumhurbaşkanı faiz artırımına gidilmeyeceğini ve düşük faiz politikasının büyük bir kararlılık içerisinde uygulanmaya devam edeceğini açıkladı. Aynı zamanda piyasa dışı işlem olarak ifade edilen sermaye kontrolü gibi işlemlere de bu süreç içerisinde yer verilmeyeceğinin altı çizildi.

TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBINI SONLANDIRMAK İÇİN FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Ekonomistler Korkutan Açıklamayı Sonunda Yaptı- Böyle Giderse Ülkede İflas Patlama Dalgası Çok Yakın!2

Bankacılar yapmış oldukları değerlendirmeler sonrasında Türk lirası üzerinde böyle gitmesi halinde değer kaybının artarak devam edeceğini öngörüyorlar. Bu süreçte TÜSİAD açıklama yapmaya devam ederken birkaç aylık dönemde ortaya konan bazı politikaların son bulması gerektiğini savunuyor.

Enflasyonun giderek yükselmesi de ekonomik krizi tetiklemeye devam ediyor. Merkez Bankası son toplantılarda toplam 500 baz puan faiz indirimine gitti. Bundan sonraki dönemlerde de yeni faiz indirimleri için sinyaller verildi.

Ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde acilen faiz indirimine gidilmemesi halinde piyasada işlerin karışacağını ifade ediyorlar. Bu uygulamadan taviz verilmediği takdirde ekonomik kriz daha büyük boyutlara ulaşacak ve böylece sürecin toparlanması imkansız hale gelecek. İktisat kuralları gereği de faizin en az 15 20 puan artırılması planlanıyor.

YAKINDA BÜYÜK BİR İFLAS DALGASI GELEBİLİR!

Ekonomistler tarafından gerçekleştirilen durum değerlendirmesi sonrasında yakın zamanda asgari ücretin henüz yılın başında yüksek enflasyon karşısında hızla eriyerek yok olacağını savunuyorlar. Ülkede meydana gelecek olan fakirleşme sürecinin ardından 2022 yılı hem psikolojik hem de ekonomik açıdan oldukça stresli ve karmaşık olacak.

Faiz artışı için de geç kalındığını ifade eden uzmanlar en az 10 15 baz puan artış bekliyor. Ancak bu konuda ısrarcı olan hükümetin geri adım atarak iflas dalgasını patlatacağı yönünde de çok ciddi beklentiler bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@