Ekonomistlerin Eylül Beklentisi Açıklandı: Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur?

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı için geri sayım tüm hızı ile devam ederken ekonomistler faiz kararı tahmini beklentisi rakamlarını açıkladı!

Finans 23.09.2021 - 08:13 23.09.2021 - 08:14 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Eylül 2021 ayı faiz kararı için geri sayım hızlandı. Kritik saatler başlarken ekonomistlerin Merkez Bankası faiz kararı tahmini de açıklandı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur, Merkez Bankası faiz indirir mi, faiz indirimi kararı gelirse dolar kuru ve altın fiyatları ne olur?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BUGÜN SAAT KAÇTA, NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Nefesler tutuldu, Merkez Bankası faiz kararı beklenmeye başlandı. Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı belirlenen takvim doğrultusunda 23 Eylül 2021 Perşembe günü yani bugün açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile söz konusu toplantı kararı bugün saatler 14:00'ü gösterdiğinde Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan edilerek kamuoyuna duyurulacak. 

merkez bankası eylül faiz kararı

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ! MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Toplantıya saatler kala ekonomistlerin Merkez Bankası faiz kararı tahminleri de açıklandı. Yapılan açıklamalarda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından dile getirilen çekirdek enflasyon vurgusu sonrasında ağırlık kazanan faiz indirimi beklentisi değerlendirildi. 

Konu hakkında açıklama yapan Garanti BBVA Türkiye Başekonomisti Seda Güler Mert sözlü yönlendirme sonrasında Eylül ayı faiz kararının daha da önem kazandığını belirterek manşet enflasyonun daha önemil olduğunu söyledi. Mert bu ay için bir faiz indirimi beklemediklerini belirterek "Bu yaklaşımla erken bir faiz indirimi, beklentileri olumsuz etkilemeye devam edebilir.

Dolayısıyla global koşulların bizim gibi ülkeleri zorlamaya başlayacağı bu yeni dönemde, enflasyon üzerindeki riskleri düşündüğümüzde, biz hala temkinli kalınacağını ve yılın son 2 ayında kademeli bir faiz indirimi olabileceğini düşünüyoruz. Yıl sonu politika faizi beklentimiz yüzde 18" diyerek bu toplantının pas geçilebileceğini dile getirdi. 

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması sonrasında Merkez Bankası tarafından erken ve hızlı faiz indirimi beklentisi oluştuğunu ancak enflasyonun yüzde 19,25 olduğu bir dönemde faiz indirimi beklemediklerini ve faizin sabit tutulacağı tahminini açıkladı.Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise enflasyonun yükselişi nedeni ile politika faizinin sabit tutulacağını açıklayan bir diğer isim oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@