Ekonomistlerin Merkez Bankası Faiz Yorumları: TCMB Yarın Faiz İndirimi Yaparsa Dolar Kuru Ne Olur?

Merkez Bankası Kasım toplantısı için geri sayım başladı. Merkez Bankası faiz kararı ne olur, faiz düşerse, faizi sabit tutarsa dolar ne olur, dolar kuru yükselir mi, beklenti ne yönde?

Finans 17.11.2021 - 13:00 17.11.2021 - 13:03 Gülcan Özer

Piyasalarda nefesler tutuldu, gözler Merkez Bankası tarafından yarın açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. Ekonomi açısından büyük öneme sahip olan faiz kararına göre bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile dolar kuru ve altın fiyatları da şekillenecek. 

Yarın açıklanacak olan faiz kararı öncesinde ekonomistlerin faiz yorumları ile beklenti anketi sonuçları da yakından takip edilirken dolar kurunun 10 lirayı aşması ile beklentiler de yeniden şekillenmişti. Peki, Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası faiz düşerse dolar ne olur, sabit tutarsa ne olur, beklentiler ne yönde?

MERKEZ BANKASI KASIM TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

TCMB Merkez Bankası Kasım ayı PPK 2021 toplantısı yarın yapılacak. 18 Kasım 2021 Perşembe günü yapılacak olan toplantının sonucunu Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu saatler 14:00'ü gösterdiğinde ilan edecek. Merkez Bankası PPK toplantı tutanağı kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak. 

MERKEZ BANKASI FAİZ DÜŞERSE DOLAR NE OLUR?

Yarın yapılacak olan toplantıda Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılması durumunda dolar kurunda yükseliş yaşanabileceğini belirten ekonomistler burada yapılan faiz indirimi oranına bakılacağını belirtiliyorlar. Şu ana kadar piyasalar 100 baz puana kadar faiz indirimini fiyatlarken bu rakamın aşılması halinde dolar kurunda son derece sert bir yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. 

mb faiz indirirse dolar ne olur

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA DOLAR NE OLUR KASIM 2021?

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu, ekonomist Murat Sağman “Pas geçmesi bile kısa vadede nefes aldırır. Pas geçmediği durumda seviye vermek çok zor. Ancak pas geçerse 9.50-9.60 lira seviyelerine geri dönüş olabilir” diyerek dolar kurunda yaşanabilecek olası senaryoları değerlendirdi. 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında yıllık TÜFE'nin yüzde 20 sınırına dayanması nedeniyle yapılan faiz indirimlerinin Türk Lirası'nı zayıflattığını belirten ekonomistler 100 baz puan üzerinde bir faiz indirimi yapılması durumunda dolar kurunda son derece sert bir fiyatlama yaşanabileceğini öngörüyorlar. Bloomberg HT tarafından açıklanan Merkez Bankası beklenti anketi verisinde Kasım ayında 100 baz puan faiz indirimi yapılabileceğini duyurmuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@