Ekonomistlerin Tahmini: Mart Ayı Enflasyon Beklentisi 2022! Nisan Kira Artışı Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

TÜİK TEFE TÜFE Nisan kira artışı oranı ve Mart 2022 enflasyon beklentisi rakamı beklentisi için ilk veriler geldi. Nisan kira artış oranı 2022 ne zaman açıklanacak, Mart ayı enflasyon beklentisi kaç?

Finans 20.03.2022 - 17:40 20.03.2022 - 17:40 Gülcan Özer

Son dönemde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar enflasyon rakamlarını da yükseltirken ekonomistlerin enflasyon beklentisi rakamları da bir bir açıklanmaya başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları aynı zamanda milyonlarca ev sahibi ve kiracının da beklemiş olduğu Nisan ayı resmi kira artışı zam oranı 2022 olarak uygulanacak. 

Açıklanacak olan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahiplerinin kiracılara uygulayabileceği maksimum kira artışı zam oranı sınırı olacak. Ev sahipleri kiracılarına en fazla bu rakam üzerinden zam yaparken, aylık TÜFE ortalaması ise memur ve emekli maaşı zam oranı yasal sınırı olarak kullanılacak. Rakamlar TÜİK tarafından ilan edilecek. 

TÜİK TEFE TÜFE MART AYI ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2022?

Enflasyon rakamları aylık olarak TÜİK tarafından ilan edilirken sona eren ayı takip eden ilk hafta içerisinde bu rakamlar ilan edilmektedir. Mart ayı enflasyonu 2022 rakamları bu nedenle TÜİK tarafından Nisan ayının ilk haftası içerisinde yer alan 4 Nisan 2022 Pazartesi günü ilan edilecek. 

4 nisan enflasyon oranı

MART AYI ENFLASYON TAHMİNİ 2022: EKONOMİSTLERİN ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Son dönemde özellikle de akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile enflasyon rakamlarında son derece sert bir yükseliş yaşanması beklenirken konu hakkında ekonomistlerin peş peşe tahminleri de açıklanmaya devam ediyor. Son açıklanan enflasyon rakamında aylık TÜFE 4,81 yıllık enflasyon oranı ise yüzde 54,44 olarak gerçekleşmişti. Ekonomistlerin yeni tahminlerinde bu oranın yüzde 60 seviyesini aşacağı görüşüne yer verildi. Özellikle de yüksek akaryakıt fiyatları ve toplu ulaşım biletlerine gelen zamların enflasyon rakamları üzerinden sert yükselişe neden olacağı belirtiliyor. 

kira artış oranı ne zaman açıklanacak mart

NİSAN AYI KİRA ARTIŞI RESMİ ZAM ORANI 2022 NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Açıklanacak olan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ile Nisan ayı kira artış oranı da belirlenmiş olacak. Ev sahipleri kiracılarına en fazla bu oran üzerinden zam yaparken söz konusu rakam 4 Nisan 2022 Pazartesi günü saat 10:00'da ilan edilecek. Söz konusu rakamlar ile memur ve emekli maaşı enflasyon zammı oranı için beklenen 3. veri belirlenmiş olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@