Ekonomistlerin Uzman Analiz ve Yorumları: Dolar Kuru Ne Zaman 10 TL Olur, Kur Hangi Tarihte Çift Haneli Olacak?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrası yabancı yatırım kuruluşları ve ekonomistlerin yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları değişti.

Ekonomistlerin Uzman Analiz ve Yorumları: Dolar Kuru Ne Zaman 10 TL Olur, Kur Hangi Tarihte Çift Haneli Olacak?

Dolar kurunda yaşanan oynaklık Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi sonrasında daha da artarken kurda yaşanan baş döndürücü hız sonrasında ekonomistlerin 2021 ve 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da değişti. Dolar kurunda çift haneli beklentiler dillendirilmeye başlanırken 2021 yıl sonu dolar kuru rakamları da 9 TL bandının üzerine çıktı.

Art arda gelen güncellemelerde TL lehine rakamlar değişirken ne yazık ki ekonomide yaşanan oynaklık nedeni ile dolar kurunda rekor haberleri gelmeye başlamıştı. Dolarda yaşanan artış ile pek çok ürüne zam gelirken yapılan zamlar aynı zamanda enflasyon rakamlarında yükselişi tetiklerken vatandaşın cebindeki parasının erimesine neden oluyor.

2021 YIL SONU ENFLASYON VE MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

TL / Dolar hakkında analiz raporu yayımlayan son kuruluş Standard Chartered oldu. Araştırma raporu ile kuruluş yapılan faiz indirimi sonrası Türk ekonomisinin büyüme tahmini yüzde 5 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekerken 2021 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi rakamını ise yüzde 15,2 seviyesinden yüzde 17,5 seviyesine yükseltti.

Merkez Bankası yıl sonu politika faiz tahmini olarak ise yüzde 15 seviyesi açıklandı. Açıklanan raporda yer alan rakam ile şu anda yüzde 18 olan yıl sonu faiz beklentisi rakamı için sene sonuna kadar 300 baz puanlık faiz indirimi yapılacağı beklentisi oluştu.

2021 yıl sonu dolar tahmini kaç tl

YIL SONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR, 2021 YILSONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR?

Gökçe Çelik’in de bulunduğu Unicredit ekonomistleri tarafından yayımlanan son dolar raporunda ise TL için yıl sonu beklentisi 9,30 TL olarak açıklanmıştı. 2022 yıl sonu için açıklanan dolar kuru tahmini ise 10,40 TL olarak yayımlandı.

2021 YIL SONU EURO KURU TAHMİNİ NE KADAR, YIL SONUNDA 1 EURO KAÇ TL OLUR?

Aynı raporda ekonomistlerin 2021 yıl sonu euro kuru tahmini beklentisi 11,07 TL olarak yer aldı. Standart Poor's tarafından açıklanan raporda ise 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi 8,70 TL olarak yer alırken 2022 sene sonu dolar kuru tahmini ise 8,84 TL olarak gerçekleşmişti.

SONRAKİ HABER