Ekonomistlerin Yeni Endişesi Stagflasyon Nedir, Sebepleri ve Sonuçları Neler?

Ekonomistler, Türkiye için stagflasyon endişesi duyuyor. Peki stagflasyon nedir? Türkiye stagflasyona girerse ne olur? İşte yanıtı...

Gündem 12.04.2022 - 14:28 12.04.2022 - 14:28 Büşra Uluşen

Ülkemizde enflasyonun hızla yükselmesi ve buna paralel olarak gelen dövizdeki dalgalanmalar stagflasyon endişesini ortaya çıkardı. Ekonomik dengesizliklerin en zoru olarak görülen stagflasyon ne demek, olursa ne olur gibi sorular oldukça merak ediliyor.

STAGFLASYON NEDİR?

Stagflasyon kelimesi, İngilizce ' Stagnation ' enflasyondaki durgunluk ve daralma anlamına gelen ekonomi terimidir. Ekonomide hem durgunluk hem de enflasyonun baş gösterdiği dönemlerde durgunluk ve enflasyonun birbirini tetiklediği ve büyüttüğünü belirtmek için kullanılan bir kelimedir. 

Ekonomik krizlerin başa çıkılmasını en zorlaştıran durum stagflasyondur. Ekonomi enflasyon içinde büyümeye devam ederse, bir miktar büyümeden feragat ederek enflasyonu düşürülmesi mümkün olabilir. Ancak stagflasyonda bir yandan enflasyon ile mücadele etmek bir yandan da ekonomiyi canlandıracak bir politika oluşturmak gerekiyor. Bunun nedeni ise iki politikanın birbiriyle çelişmesidir. 

STAGFLASYON NEDEN OLUR?

Ekonomiyi çıkmaza sokan stagflasyonun oluşmasındaki sebepler şöyle sıralanabilir:

Yanlış para ve maliyet politikaları, tüketimin ve ücretlerin artması, enerji kaynaklarının fiyatlarının artması, finansal krizler ve döviz kurundaki istikrarsızlık stagflasyona neden olmaktadır. Peki stagflasyonun sonuçları neler?

Stagflasyon olursa, enflasyondaki artışla yatırımlar yavaşlar, döviz kurundaki istikrarsızlık ve buna bağlı ortaya çıkan spekülatörleri, maliyetlerde ve temel geçim malzeme fiyatlarında artış, işsizlik oranının yükselmesi, hükümetlerin tüketimi azaltıcı önlemler alması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Stagflasyon oldukça tehlikeli bir süreçtir ve ekonomiyi çıkmaza soktuğu için geride ağır hasarlar bırakabilir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@