Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul Devlet Projesi Değil Seçim Projesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk'te katıldığı canlı yayında kanal İstanbul tartışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Projenin risklerinden bahseden Ekrem İmamoğlu cevaplandırılması gereken soruların olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul Devlet Projesi Değil Seçim Projesi!

Türkiye'de son haftaların en çok konuşulan konusu olan Kanal İstanbul projesi hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. Habertürk TV'de canlı yayın konuğu olan Ekrem İmamoğlu Nihal Bengisu Karaca, Negehan Alçı ve İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı.

KANAL İSTANBUL DEVLET PROJESİ DEĞİL SEÇİM PROJESİ

Kanal İstanbul projesi hakkında da açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz göreve geldğimizde Hükümet yetkilileri Kanal İstanbul'a kazma vuracaklarını söylüyorlardı. Hala aynı şekilde duruyor. Bu bir devlet projesi değil. Önce bu konuda anlaşalım. Bu açık ve seçik bir biçimde seçim projesidir. Devlet projesi olmuş olsaydı süreç çok daha farlı bir şekilde işlerdi.” dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun Kanal İstanbul projesine dair açıklamalarını hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sayın Ahmet Davutoğlu bile Kanal İstanbul projesi için iyi bir fizibilite ve etki analizi yapılmadığını ifade ediyor. Bu projenin ekolojik olumsuzluklarına değiniyor. Geçmiş dönemde nüfus hareketliliği konusunda da bir rapor ortada olmadığını söylüyor. Ayrıca Genelkurmay'a sordunuz mu diye de soruyor? Ama ne yaptılar aramaya bile tenezzül etmemişler. Davutoğlu diyor ki Kanal İstanbul yapılırsa 8 milyon vatandaşın güvenliği ne olacak diye sordum ama cevap alamadım. Bakın bu ülkede 3 yıl Başbakanlık yapmış bir devlet adamı bunu söylüyor.” ifadelerini kullandı.

MARMARA ÖLECEK

Kanal İstanbul'a dair açıklamalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Geçmişte hükümet içerisinde yer almış Ali Babacan ÇED raporu dahil kritik raporların tamamının siyaseten hazırlandığını bildiğini söyledi. Bu proje ile Marmara ölecek. Uzmanlar Beton kanal işini kaldırın demiyorlar direkt olarak unutun diyorlar. İstanbul'u yöneten bir Büyükşehir Belediye Başkanı var. Bir defa davet edip düşüncemizi sordular mı? Bu projeye muhalif olan bilim adamlarının fikirlerini merak bile etmediler.” şeklinde konuştu.

TARIM ALANLARINI İMARA AÇIYORLAR

Kanal İstanbul projesinin telafi edilemeyecek sonuçları olacağını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kanal üzerinde yapılacak olan köprülere geçiş garantisi verilip verilmeyeceğinin de cevaplandırılması gerekir. Eğer verilecekse o zaman işin rengi değişecektir. Bu proje ilse Sazlıdere Barajı yok edilecek. Burası İstanbul'un suyunun yüzde10'unun karşılandığı yer. 350 milyon metrekarelik bir alan imara açılacak. Bu şehri koruyacaklarını söylüyorlar. Bu tarım alanlarını imara açıp mı İstanbul'u koruyacaksınız? Şehircilik adına katliam yapılıyor. Fatih Sultan Mehmet'in emanetine ihanet ediyorlar.” açıklamasını yaptı.