Ekrem İmamoğlu Seçildi, Kanal İstanbul Projesi Yapılacak Mı?

Ekrem İmamoğlu seçilmeden önceki konuşmalarında Kanal İstanbul projesini gereksiz olarak tanımlamıştı. Yeni başkan İmamoğlu olurken projenin akıbeti de merak konusu oldu.

Ekrem İmamoğlu Seçildi, Kanal İstanbul Projesi Yapılacak Mı?

Ekrem İmamoğlu seçilmeden önceki konuşmalarında Kanal İstanbul projesini gereksiz olarak tanımlamıştı. Yeni başkan İmamoğlu olurken projenin akıbeti de merak konusu oldu.

Türkiye'nin kilitlendiği İstanbul seçimleri geride kaldı.Seçimlerin kazanını Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu oldu. Gözler ise tüm İstanbululuların yakından takip ettikleri Kanal İstanbul projesine çevrildi.Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesini Yapar Mı?Hükümetin sürekli olarak bu sene başlayacağını açıkladığı Kanal İstanbul projesi içinde yeni bir tartışma ortaya çıktı. Çünkü Ekrem İmamoğlu seçim zamanı tüm açıklamalarında Kanal İstanbul projesine izin vermeyeceğini ve gereksiz bulduğunu dile getirmişti.İmamoğlu "Bu şehrin böyle bir alaboraya böyle bir travmaya ihtiyacı vallahi de billahi de yok. Konuşalım teknik detaylarını ama zamanı ve doğru değil" diyerek projeyi gereksiz bulduğunu defalarca açıklamıştı.Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul Projesi AçıklamalarıEkrem İmamoğlu açıklamasında "Bu şehrin böyle bir önceliği yok. Bu kavrama muhtaç olma gibi bir kavram yok. Bakın ben İstanbul araştırmaları yapıyorum. Bu şehirde 40 bine yakın binanın deprem riski var, mülteci sorunu var. Bu kentin keyfi olsa inanın, Kanal İstanbul'u konuşuyor olsak derim ki oturalım tartışalım. İnanın ben bu konunun tartışacak, tek bir dakikasını bile boş buluyorum.Bunu otursunlar hep birlikte analiz edelim. Bu konunun bilimsel tarafını da konuşurum onu da söyleyeyim. 3 buçuk 4 milyar metreküp hafriyatın olduğu, bu hafriyatla birlikte hafriyatın nereye gideceği belli olmayan projeciler sonuç üretiyorlar.Diyorlar ki 'Marmara'nın içine Küçükçekmece'nin ağzına ve Avcılar'ın önüne Büyükçekmece gölünün ağzına 3 tane ada yapalım.' Projede bunlar var. Neresi bu adalar, deprem hattı kuşağının tam üstüne. Bu şehrin böyle bir alaboraya böyle bir travmaya ihtiyacı vallahi de billahi de yok. Konuşalım teknik detaylarına ama zamanı ve doğru değil.Bir ülke yanlış yatırımı yanlış zamanda yaparsa büyük sıkıntılar yaşar. Bugün olduğu gibi. Doğan cari açıkların belki de birçoğu yanlış yatırımların, yanlış zamanda yapılmasından kaynaklı. Şehirler açısından da birçok sorun doğuyor. Bakın bu şehrin her yıl en az 50 — 55 kilometre metro üretmesi lazım. Bunun 3'te 1'ini başaramadılar. Konu bu, bunu çözelim" diyerek projeye karşı çıktığını söylemişti.Emlak365.com


SONRAKİ HABER