Eksik Primleri Toplu Ödeyerek Emekli Olunabilir Mi?

Emekli olmak için imkanları değerlendirmek isteyenler eksik kalan primlerini toplu ödeyerek emekli olma imkanlarının olup olmadığını merak ediyorlar. Eksik primler için toplu ödeme yapılabilir mi?

Finans 25.04.2022 - 00:38 25.04.2022 - 00:38 Engin Uzunoğlu

Emekli olmak isteyenler bunun için  tüm şartları zorlayarak emekli maaşına bağlanma hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar. Ancak Türkiye'de emekli olmak çok da kolay bir iş olmaktan çıktı. Çeşitli tarihlerde çıkarılan yasalarla artık erken emekli olmanın imkanı yok denecek kadar azaldı. Ağır prim şartlarını yerine getiremeyenler için ise emeklilik çok uzak bir hayal olarak kalıyor. Peki SGK sisteminde eksik olan primleri toplu ödeme yaparak emekli olunabiliyor mu? 

EKSİK PRİMLER İÇİN TOPLU ÖDEME YAPILIR MI?

Emekli olmak için tüm şartları yerine getirmelerine rağmen eksik primleri kalan vatandaşlar bu engeli aşabilmenin imkanlarını zorluyorlar. Eksik primleri ödemek de bu yollardan birisi oluyor. Ancak bu konuda SGK'Nın böyle bir sistemi bulunmuyor. Emekli olmak için eksik primlerin doğrudan ödenmesi gibi bir imkan vatandaşlara verilmiyor. Lakin buna alternatif olabilecek farklı yollar yine sistem içerisinde bulunuyor.

BORÇLANMA ALTERNATİFİ KULLANILABİLİR?

Emekli olmak ve eksik prim günlerini tamamlamak için vatandaşlara bazı borçlanma hakları veriliyor. Ancak bu haklar her vatandaş için eşit değil. Kadınlara doğum borçlanması imkanı sağlanıyor. Lakin bu yine bazı şartlara bağlanıyor. Sigorta başlangıç tarihinin ardından yapılan doğumlardan doğum borçlanması elde edilebiliyor. Kadınlar 3 çocuk için doğum borçlanması yapabiliyorlar. Her çocuk için 2 yıl borçlanma hakkı veriliyor. 6 yıllık prim bu şartlar dahilinde ödenebiliyor. 

Erkekler için en sık kullanılan borçlanma yöntemlerinden birisi de askerlik borçlanmasıdır. Ancak bu kadınlara sağlanan doğum borçlanması gibi uzun süreleri kapsamamaktadır. Sigorta başlangıçlarından sonra askere giden vatandaşlar askerde geçirdikleri toplam süreyi borçlanabiliyorlar. Yani 6 ay askerlik yapan 6 ay, 12 ay askerlik yapan 12 ay borçlanma yapabilir. 

Bunlara ek olarak SGK yine bazı borçlanma imkanları sağlıyor. Ancak tüm bu borçlanma şekillerinin belirli şartları bulunuyor. Bu özel şartları yerine getirenler borçlanma yaparak eksik prim günlerini kapatabilme imkanı bulabiliyorlar. Lakin borçlanma haricinde bir yolla toplu prim ödeme imkanı verilmiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@