Ekspertiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Ekspertiz satın alınmak veya kiralanmak istenen bir emlak hakkında detaylı olarak yapılan incelemedir. Peki, ekspertiz nasıl yapılır, kim tarafından yapılır?

EMLAK TERİMLERİ 10.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ekspertiz satın alınmak veya kiralanmak istenen bir emlak hakkında detaylı olarak yapılan incelemedir. Peki, ekspertiz nasıl yapılır, kim tarafından yapılır?

Expertiz esas olarak satın alan tarafın, satın alan tarafa kefil olan kişilerin ve şayet kredi ile alım söz konusu ise bankanın menfaatlerinin korunması ve önceden garantiye alınması amacı ile yapılır. Expertiz Nasıl Yapılır?Expertiz konusu taşınmaz konu hakkın uzaman ve belgeli bir eksper tarafından detaylı şekilde incelenir. İncelenen ilk konu taşınmazın beyan edilen veya öngörülen değerinin piyasa şartları ile uyumlu olup olmadığıdır.Bunun için eksper öncellikle bölgede eşdeğer durumda olan taşınmazları inceleyerek fiyatları arasında kıyaslama yapar. Burada şayet fiyatlar arasında küçük farklar varsa bu normal karşılanabilir. Diğer yandan piyasa fiyatları ile konutun öngörülen fiyatı arasında ciddi farklar varsa uzaman kişi hazırladığı ekspertiz raporu içinde bundan mutlaka bahseder.Diğer yandan ekspertiz mutlaka tapuya giderek burada evin veya taşınmazın ortaklık, hisse, haciz, tedbir vb durumu olup olmadığını tapunun şayet bir eve ait ise kat mülkiyeti olup olmadığını mutlaka kontrol eder.Diğer yandan ekspertiz şayet bir konut söz konusu ise mutlaka konutun içine girip konutun mevcut durumuna yıpranma veya hasar durumuna da mutlaka bakar.  Diğer yandan ekspertiz yapılan taşınmaza verilen rapor herhangi bir yorum içermez bu raporu yorumlayan raporun verildiği banka veya kişidir.Ekpertiz Kim Tarafından Yapılır?Expertiz bu konuda incelemeye yetkili ve sınavdan geçerek belge almış emlak uzmanları tarafından yapılır ve ekspertiz ücreti alınır. Yetkisi olmayan bir kimsenin yapacağı inceleme kanunen geçerli sayılmaz.Diğer yandan ekpertiz raporu konuda ehliyetli bir uzaman tarafından verildiği için bağlayıcı bir taraf da içerir. Zira banka sadece bu Ekspertiz raporuna bakarak kredi verip vermeme kararı verir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@