Ekspertiz Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Ekspertiz raporu banka kredili ev alırken bankaların kesin olarak koştuğu şartların en başında gelir. Peki, ekspertiz raporu nedir, nasıl alınır?

EMLAK TERİMLERİ 01.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ekspertiz raporu banka kredili ev alırken bankaların kesin olarak koştuğu şartların en başında gelir. Peki, ekspertiz raporu nedir, nasıl alınır?

Ekspertiz raporu bilhassa banka kredisi ile ev alırken evin krediye uygunluğunu ve bankadan talep edilen kredi miktarı ile uyumlu bir değere sahip olduğunun tespit edilmesi için emlak ekspertizi yapmakla yetkili ve belgeli uzaman ekspertizler tarafından hazırlanan bir rapordur.Diğer yandan bankalar ancak kendilerine bağlı olarak çalışan banka ekspertizleri tarafından hazırlanmış bir ekspertiz raporunu kabul ederler.Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?Ekspertiz raporu esas itibariyle bir ekspertize ödenecek olan ekspertiz raporu ücreti karşılığı herkes tarafından alınabilir. Diğer yandan banka kredisi çekerken banka tarafından söz konusu evi incelemekle görevli uzamanın vereceği ekspertiz raporu mutlaka ücrete tabidir ve bu ekspertiz raporunun ücreti krediye başvuran kişi tarafından ödenir.Bankalar genellikle bu ekspertiz raporu ücretini krediyi kullandırmadan peşin olarak alırlar ve şayet ev banka kredisine uygun değilse bile yine de başvuruda bulunan kişiden bu ekspertiz raporu ücreti tahsil edilir.Ekspertiz raporu üzerinde uzaman kişi evin değerinin ortalama olarak ne olduğunu, tapudaki durumunu, üzerinde haciz vb olup olmadığını, imar izni vb durumlarının uygun olup olmadığını evin en fazla ne kadarlık kısmına kredi kullandırmanın uygun olduğu gibi konular hakkında inceleme yapıp hazırladığı ekspertiz raporunu bankaya sunar.Diğer yandan bu rapora istinaden bankanın kredi kullandırıp kullandırmayacağı veya ne kadar kullandıracağı bankanın tasarrufundadır. Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu Mudur?Ekspertiz raporu almak kişiler arası ev alı satımlarında zorunlu bir şey değildir. Ancak kredi ile ev alırken bütün bankalar bu ekspertiz raporunu mutlaka beklerler. Diğer yandan bazı yeni konut projelerinde şayet proje daha önceden onay almışsa bu durumda banka ekspertiz raporu istemeyebilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@