Elazığ ve Malatya Neden Afet Bölgesi İlan Edilmedi, İlan Edilirse Ne Olur?

24 Ocak 2020 Cuma günü Elazığ'da yaşanan depremin ardından Elazığ başta olmak üzere Malatya'da da büyük bir yıkım yaşanmıştı.

GÜNDEM 03.02.2020 - 17:27 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

24 Ocak 2020 Cuma günü Elazığ'da yaşanan depremin ardından Elazığ başta olmak üzere Malatya'da da büyük bir yıkım yaşanmıştı. Depremin ardından Elazığ afet bölgesi ilan edilsin çağrısı gelirken tüm çağrılara rağmen beklenen müjde gelmedi. Peki, Elazığ ve Malatya afet bölgesi ilan edildi mi, oldu mu, olursa ne olur?

Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin yaraları tüm hızı ile sarılmaya devam ederken bölge halkının afet bölgesi ilanı talebi ne yazık ki yanıt bulmadı. ELAZIĞ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ Mİ, OLDU MU?Hayır, ne yazık ki bölge halkından gelen tüm yoğun talebe rağmen Elazığ afet bölgesi ilan edilmedi. Konu hakkında bölgeyi ziyareti esnasında açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yürürlükte olan kanunlarda afet bölgesi diye bir kanun bulunmadığını belirterek afete maruz bölge olduğunu belirterek bu bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi için orada tüm yaşama imkanının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. ELAZIĞ NEDEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMEDİ?Çok eleştirilen konu hakkında açıklama yapan Bakan Soylu şehrin ekonomisini düşündüklerini belirterek "Afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili bir tartışma var. Bizim kanunlarda 'afet bölgesi' diye bir kanun yok, 'afete maruz bölge' var. Eğer bir bölgede yaşama imkanı tamamıyla ortadan kalkmışsa bu afete maruz bölge olarak ilan edilir" diyerek neden böyle bir karar almadıklarını açıkladı. Elazığ depremi ile 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve şehrin yüzde 30' u depremde etkilenmişti. Konu hakkında rakamları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise hasarlı bina sayısını 2 bin 42 olarak duyurmuştu. ELAZIĞ AFET BÖLGESİ OLURSA NE OLUR?Bir yerleşim yerinin afet bölgesi ilan edilmesi durumunda o bölgede sunulan tüm sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Buna ek olarak vatandaşın maddi kayıpları devlet tarafından ödenmekte, vatandaşların yemek, kıyafet ve barınma gibi temel ihtiyaçları ücretsiz olarak devlet tarafından karşılanmaktadır. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@