Elektrik Faturaları Düşecek! TRT Payı Artık Tahsil Edilmeyecek

Elektrik enerjisi satışından tahsil edilen TRT payının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yer aldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gündem 25.12.2021 - 09:43 25.12.2021 - 09:43 Büşra Uluşen

Elektrik faturalarında görmeye alışkın olduğumuz TRT payı, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da yapılan değişiklik ile kaldırılıyor. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Kanun kapsamında, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile sadece bilgisayar programları için sağlanan koruyucu programları etkisiz hale getirmeye yönelik hazırlık hareketlerini yaptırıma sokan düzenleme, tüm eser, icra, fonogram, yapım ve yayınları kapsıyor. 

Kanuna göre artık telif hakkı sahiiplerinden izinsiz kullanım yapmak ve teknolojik önlemleri etkisiz hale getirmeye yönelik ürün ve araçların ticaretini yapan kişiler 6 yıldan 2 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. 

Elektrik Faturalarında Artık TRT Payı Olmayacak

Son dönemde elektrik faturalarının yükselmesi vatandaşları zor duruma sokarken hükümeti de harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada faturalardan TRT payının kaldırılacağının müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında karar bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunda yapılan değişiklik kapsamında elektrik enerjisi üzerinden alınan TRT payı kaldırılarak, faturalarda az da olsa iyileştirme yaşanacak. 

Vatandaşların elektrik tasarrufu yapmasına teşvik olmak amacıyla normal tüketim miktarına göre uygun bir kademe belirlenecek ve tüketim artışı nedeniyle kademe sınırının aşılmış olması durumunda ilave maliyetler ile bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak. 

Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğal faz arz güvenliğinin izlenmesinden ve güvenliğe ilişkin tedbirlerin alınmasından sorumlu kişi olacak. 

Korsan Yayın Engellenecek

Futbol karşılaşmalarına ilişkin internet üzerinde hukuka aykırı olarak yayın yapan yayıncıların tespit edilmesi halinde, ihlalin olduğu yayın, kısım ve bölümle ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu erişimi engelleyebilecek.

Elektrikli araç şarj hizmetinin sağlanmasında sorumluluk, şarj ağı işletmeci lisansı sahibinin olacak. 

Ayrıca TEİAŞ, sistem güvenirliliğiin sağlanabilmesini teminen ve kapasite yetersizliği nedeniyle oluşabilecek bölgesel sistem ishityaçlarını karşılamak üzere yan hizmetler kapsamında, yeni üretim tesisi yaptırmak ya da mevcut tesislerin kapasitelerini kiralamak için ihale düzenleyebilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@