Elektrik Faturaları İçin Flaş Gelişme! Resmi Gazete'de Yayımlandı, Yeni Dönem Başladı, Fatura Hesabı Değişti

Elektrik faturası için Şubat zammı beklenirken bu sefer zam değil tarife değişikliği geldi. Şubat ayı elektrik tarifesi yayımlandı, tarifede günlük tüketim miktarı için belirlenen limit yükseldi.

Finans 01.02.2022 - 07:40 01.02.2022 - 07:42 Gülcan Özer

1 Ocak 2022 tarihi itibari ile doğalgaz ve elektrik faturalarına yapılan zamların ardından ne yazık ki büyük bir fatura felaketi yaşanmıştı. Ocak ayında düşen hava sıcaklıklarının etkisi ile tüketim artarken yapılan zamların da etkisi ile faturalar cep yakmıştı. Pek çok kişi gelen yüksek faturalar nedeni ile isyan ederken en azından kademeli elektrik faturası için günlük tüketim miktarının arttırılması çağrıları yapılmıştı. 

Aylık 150 KW olarak belirlenen elektrik tüketimi için günlük 5 KW tüketimin geçilmemesinin mümkün olmadığı belirtilirken bu sınırın yükseltilmesi istenmişti. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşın gelen taleplerini değerlendirdiklerini ve kademeli tarifede aylık tüketim sınırı miktarını yükselteceklerini açıklamıştı. 

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURULU KARARI YAYIMLANDI, ELEKTRİK FATURASI AYLIK TÜKETİM MİKTARI SINIRI ARTTI! 

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında Enerji Piyasa Düzenleme Kurulunun 31/01/2022 tarihli toplantısında;31/12/2021 tarihli ve 10707 sayılı Kurul Kararı ile mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama miktarı sınırı yükseltildi. Hatırlanacağı üzere söz konusu kararda ilk olarak bu sınır 5 KW olarak belirlenmişti. 

elektrik faturası tarife kararı

elektrik tarifesi şubatelk tarifaesi şubat

1 Şubat 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ise yeni yayımlanan tarife kapsamında bu rakam günlük 7 KW olacak şekilde düzenlendi. 

ELEKTRİK FATURASINDA YENİ DÜZENLEME KAÇ LİRALIK İNDİRİM SAĞLAYACAK, FATURALAR DÜŞECEK Mİ?

Yapılan düzenleme ile hatırlanacağı üzere 1 Ocak tarihi itibari ile 150 kWh kullanıma kadar kWh başı vergiler dahil 1,37 TL ücret alınırken 150 kWh üzerindeki her kWh için ise vatandaşlar 2,06 lira ödemek zorunda kalıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile bu sınır 210 kWh olarak belirlenirken Türkiye'de hane başına ortalama elektrik faturası tüketim miktarı 230 kWh olarak ilan edilmişti.

Bu durumda aileler 230 kWh elektrik tüketmeleri durumunda aylık 328,9 TL fatura öderken toplamda 42 liralık bir indirimden yararlanacaklar. Belirlenen sınırın 150 kWh olarak uygulandığı dönemde aynı elektrik faturası için ödenen rakam 370.80 lira olarak hesaplanıyordu. İndirimin gelmesi ile beraber her ay 42 lirası vatandaşın cebinde kalmış olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@