Elektrik Faturaları Neden Çok Yüksek Geliyor? TBMM'ye Taşındı

Yükselen ve çok yüksek rakamlarla çıkan elektrik faturası iddiaları TBMM gündemine taşındı. CHP tarafından verilen soru önergesinde faturalarda yaşanan artışın nedenleri araştırıldı.

Elektrik Faturaları Neden Çok Yüksek Geliyor? TBMM'ye Taşındı

Elektrik faturalarının son aylarda çok fahiş tutarlarda gönderildiği hatta aynı kullanım rakamlarına iki katından daha fazla fiyat biçildiği iddia edilmişti. Sosyal medyada yer alan binlerce paylaşım alan elektrik faturlarına dair ilk adım geldi.

ELEKTRİK FATURALARI ARAŞTIRILACAK

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer bir soru önergesi vererek faturaların neden yüksek geldiğini Enerji Bakanı Fatih Dönmez'e sordu. Soru önergesine dair bir açıklamada bulunan Aydın Özer, vatandaşların yüksek elektrik faturaları ile yasal soygunculuk mu yapıldığını sorduğunu söyledi. Faturaların halkı cayıs cayıs yaktığını ifade eden CHP Antalya Milletvekili verdiği önerge hakkında şu ifadeleri kullandılar.

"Aşırı sıcaklar nedeniyle klima kullanımının artması veya tarifelerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği yönündeki açıklamalar ikna edici değil. Yani bütün suç klimanın mı? 57 kuruş olan birim fiyatın 74 kuruşa çıkarılması, kayıp/kaçak bedeli, KDV, TRT payı ya da fonların hiç mi suçu yok?”

FATURALARDA FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE NEDEN GEÇİLEMİYOR?

TBMM'ye sunulan ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde aşağıda sıralanan sorular yer aldı. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer'in faturalara dair önergesi şöyle;

Elektrik faturalarındaki ücretlendirme bakanlığınızın sorumluluğu kapsamında değil midir?

Neden fahiş artışların önüne geçilmemektedir? Faturalardaki kayıp/kaçak bedeli ile TRT payının kaldırılması ve vergilerin düşürülmesine yönelik neden hiçbir yetkiniz bulunmamaktadır?

Bugüne kadar payların kaldırılmasına ve vergilerin düşürülmesine dair gelen talepleri değerlendirerek konuyla ilgili hükümetin yetkili olan organına herhangi bir tavsiye kararında bulundunuz mu?

Elektrik faturalarındaki artışa ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından Bakanlığınıza verilmiş bir talimat var mıdır?

Yüksek faturalarda EPDK'nın rolü nedir? Bakanlığınızla ilişkili olan EPDK'nın kararlarıyla ilgili olarak bir söz yetkiniz yok mudur?

Sayaç arızaları ve iade süreçlerine ilişkin enerji dağıtım şirketlerine yönelik herhangi bir denetim yapılmakta mıdır?

Elektrik faturlarında yaşanan fiyat artışları sosyal medyanın gündeminde yer almıştı. Günlerce devam eden paylaşımlarda vatandaşlar bir önceki aylar ile yaz döneminde gelen faturaları karşılaştırdılar. Nisan ve Mayıs aylarında gelen faturalar ile özellikle Temmuz Ağustos arasında gelen faturalar arasında dağlar kadar fark olduğunu ifade eden vatandaşlar düzenleme talep etmişlerdi.

SONRAKİ HABER