Elektrik Faturalarına Gizli Zam Mı Yapıldı? EPDK'dan Son Dakika Açıklaması

EPDK son günlerde fazla geldiği iddia edilen elektrik fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu. Kurum ücretlendirme konusunda iddia edilenlerin gerçek olmadığını aktardı.

Elektrik Faturalarına Gizli Zam Mı Yapıldı? EPDK'dan Son Dakika Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarına dair bir açıklamada bulundu. Vatandaşların tepki gösterdiği fiyatlara dair bir basın açıklaması yayımlayan kurum "Söz konusu fiyatlandırma Türkiye'nin tamamındaki abonelerde geçerlidir" ifadelerini kullandı.

EPDK'DAN ELEKTRİK FİYATLARI AÇIKLAMASI

Hatırlanacağı üzere son günlerde elektrik fiyatlarında dair sosyal medyada büyük bir tepki oluşmuştu. Ücretlerin yüksek geldiğini ifade eden kullanıcılar faturaların resimlerini paylaştılar. Muhalefet partilerinin de yer aldığı tartışmaya dair son açıklama ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan geldi.

EPDK yayımladığı basın açıklamasının ilk bölümünde fiyatlandırma hakkında bilgi verdi. Fiyatlara en son 1 Temmuz'da artış yaşandığının ifade edildiği açıklamada tüm aboneler için 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 91,56 TL ödendiğini söyledi. EPDK açıklamasının devamında ise dağıtım şirketlerince abonelere gönderilen elektrik faturlarında bedel artışının yansıtılamayacağı bildirildi.

Basın açıklamasının devamında ise fiyatların herkes için aynı olduğu vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı. "Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma Türkiye'nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır."

ELEKTRİK FATURALARI NEDEN YÜKSEK GELİYOR?

Elektrik faturalarının neden yüksek geldiğine ilişkin de bazı bilgiler veren EPDK her yıl temmuz ve ağustos aylarında elektrikli ev aletlerinin daha fazla kullanıldığını ifade etti. Bu aylarda elektrik kullanımlarının rekor seviyelere geldiğini vurgulayan EPDK klima, soğutucu, vb. ürünlerin yoğun kullanımı olduğunu aktardı. Bu artışın da fiyatlara yansıdığını aktardı.

EPDK açıklamasının sonunda ise gizli bir artış yada vergi yükseltmesi olmadığını aktardı.

SONRAKİ HABER