Elektrik Faturalarına İkinci Zam Şoku! Ekim ve Ocak Aylarında Yüzde 15 Zam Talebi Geldi

Vatandaş yüksek gelen elektrik faturaları nedeni ile büyük şok yaşarken elektrik dağıtım şirketleri yükselen maliyetler nedeni ile yeni zam talep etti!

Elektrik Faturalarına İkinci Zam Şoku! Ekim ve Ocak Aylarında Yüzde 15 Zam Talebi Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafında Temmuz ayında elektrik faturalarına yüzde 15 zam yapılmıştı. Ağustos ayında gelen zamlı elektrik faturaları vatandaşın büyük şok yaşamasına neden olurken sosyal medyada paylaşılan rekor fiyatlı faturalar yeni bir tartışmanın fitilini de ateşlemişti.

Vatandaş daha bu zam şokunu atlatamazken Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ya başvuru yapıldığı ve yeni zam talep edildiği iddiaları gündemi salladı. Biri bu senenin Ekim ayında diğeri ise 2022 yılının Ocak ayında geçerli olacak şekide iki zam talebi yüzde 15 olarak ilan edildi.

ELEKTRİK FATURALARI DAHA DA YÜKSELECEK!

Söz konusu zam taleplerinin nedenlerini yükselen maliyetler olarak açıklayana elektrik dağıtım şirketleri "Bankalara döviz üzerinden olan borçlar birikiyor. Kuraklıkla da maliyetler iki katına çıktı" diyerek zammın kaçınılmaz olduğunu dile getirdiler. Kuraklık nedeni ile Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetlerinde yaşanan artışı öne süren sektör temsilcileri piyasa takas fiyatı ve döviz üzerinden borçlanan şirketlerin bankalara olan borçları nedeniyle zam talep ettiler.

ELEKTRİK FİYATLARI NE ZAMAN ZAMLANACAK?

Normalde fiyatlarının bugün uygulanan rakamların 2 katı olmasını savunan sektör temsilcileri "5 sene önce santral fizibiliteleri yapılırken elektriğin kilowatt saatinin 10 centten satılacağı hesaplanmıştı. Ancak şu anda 5 cent. Şu anki fiyatlar en az 2 katı olmalıydı. Dolayısıyla Ekim ayında en az yüzde 8 ile 15 arası, Ocak ayında da aynı şekilde artışa gidilmesi gerekiyor" diyerek yeni zammın yapılmasını istedi.

Söz konusu zam teklifi kabul edilirse elektrik faturalarına ilk zam yüzde 15 olarak Ekim ayında gelecek.

SONRAKİ HABER