Elektrik Faturalarında KDV İndirimi Hesaplaması! Faturalara Kaç TL İndirim Yansıyacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik faturalarındaki KDV indirimi yapılacağını açıkladı. Peki elektrik faturaları ne kadar düşecek? 

Finans 28.02.2022 - 20:55 28.02.2022 - 20:55 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün düzenlenen kabine toplantısının ardından elektrik faturalarından şikayet eden vatandaşların beklediği açıklamayı yaptı. Bir süredir Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticelendirdi. Bu çalışmalar kapsamında ise elektrik faturalarına dair yeni düzenlemeler yapıldı.

KONUTLARDA KDV'DE YÜZDE 10 İNDİRİM!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrikten alınan yüzde 18 KDV yüzde 8'e süşürüldü. Böylelikle konutlarda kullanılan elektrik için yüzde 10'luk bir KDV indirimi uygulanacak. Ayrıca 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan kademeli tarifede de değişiklik yapıldı. Meskenlerde kademe günlük 8 kilovatsaate ve aylık 240 kilovatsaate yükseltildi. Bu da elektrik faturalarında bir miktar indirim sağlayacak. 

TİCARETHANE ABONELERİNE YÜZDE 25 FATURA İNDİRİMİ GELDİ

Elektrik faturalarına dair yapılan bir diğer düzenleme de ticarethane statüsündeki elektrik abonelerini ilgilendiriyor. Bu abone grubunda da kademeli tarifeye geçiş yapılıyor. Bu kapsamda kademe ticarethaneler için günlük 30 kilovatsaat, aylık 900 kilovatsaat olarak belirlendi. Bu kademede yüzde 25 oranında bir indirim yapılacak. 

KONUTLARIN ELEKTRİK FATURALARINDA NE KADAR İNDİRİM YAPILACAK?

Konut aboneleri için elektrik faturalarında yapılan yeni düzenlemenin etkisinin ne olacağı araştırılmaya başlandı. Buna göre öncelikle KDV indirimi hesaplanması gerekiyor. 200 TL'lik elektrik kullanımında 36 TL'lik KDV çıkıyordu. Şimdi bu KDV 16 TL olarak faturalara yansıtılacak. 236 TL gelen elektrik faturası bu hesaplamayla 216 TL'ye düşecek ve 20 TL'lik bir indirim uygulanmış olacak. Ayrıca kademenin yükseltilmesi de faturalara bir miktar indirim olarak yansıyacak. Hesaplamalara göre faturalarda yaklaşık olarak yüzde 14 civarında bir indirim yansıtılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@